„Wojska Polskiego z »wiecznym« zabytkiem”

„Wojska Polskiego z »wiecznym« zabytkiem”

„Wojska Polskiego z »wiecznym« zabytkiem”

Opublikowane: 01.03.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 10.03.2023 17:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Kontynuujemy ulubiony nie tylko przez gliwiczan cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. 

Wykłady przygotowała i prowadzi Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków. Na szósty (a w całym cyklu: 15) wykład pt. „Wojska Polskiego z »wiecznym« zabytkiem” zapraszamy w piątek, 10 marca 2023 o godz. 17.00 do Willi Caro.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

– Młoda dzielnica Wojska Polskiego (utworzona dopiero w 2008 roku) była już opisywana w poprzedniej edycji wykładów. Wtedy było odwołanie się do wiedeńskiej zabudowy z lat 20. XX stulecia. To jednak nie wszystko, co skrywa dzielnica, może się również „pochwalić” bardzo ciekawymi, wiekowymi zakątkami. Czas na historię starszą, z XIX wieku, docenioną wpisem do rejestru zabytków – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Więcej o wydarzeniu i harmonogram kolejnych spotkań: http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/dzielnice-gliwic-wojska-polskiego-z-wiecznym-zabytkiem