Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki. Wykład: „O emocjonalnej rewolucji. Sztuka romantyzmu”

Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki. Wykład: „O emocjonalnej rewolucji. Sztuka romantyzmu”

Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki. Wykład: „O emocjonalnej rewolucji. Sztuka romantyzmu”

Opublikowane: 27.02.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 17.03.2023 17:00:00 - 17.03.2023 18:30:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

„Nie mamy dość czasu na patrzenie, a patrzenie wymaga czasu, podobnie jak zdobywanie przyjaźni” pisze Maria Poprzęcka, jedna z najwybitniejszych współczesnych badaczek historii sztuki, cytując amerykańską malarkę Georgię O’Keeffe. Podczas naszych wykładów, spróbujemy ten czas znaleźć i wykorzystać na to, aby przyjrzeć się najważniejszym epokom, stylom oraz nazwiskom w dziejach sztuki. Przed nami długa (kilkadziesiąt wieków!), fascynująca i odkrywcza podróż w czasie, podczas której prześledzimy rozległą panoramę artystycznego świata, a także spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań, stawianych odbiorcom przez twórców na przestrzeni stuleci. Pytań, jak się okazuje, zaskakująco aktualnych.

Miłośników sztuki, ale też adeptów tematu, tych zaangażowanych i tych z dystansem do twórczej aktywności, wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje widzenie artystycznego świata, ale też… siebie (!)… - serdecznie zapraszamy! Spotkania prowadzi Marta Witoń, historyk sztuki.

17.03.2023, Willa Caro, godz. 17.00
Wykład szósty: O emocjonalnej rewolucji. Sztuka romantyzmu

W pierwszej połowie XIX wieku, gdy w Europie rozgrywają się walki o wolność narodów, upadają (i na nowo tworzą) kolejne systemy polityczne, szaleją powstania, prawdziwa rewolucja ma miejsce także na innym poziomie – emocjonalnym. Dla młodego pokolenia romantyków hasło „wolność, równość, braterstwo” stanie się swoistym credo i drogowskazem do nowego kierunku myślenia, który zakwestionował podstawy oświeceniowego, racjonalistycznego pojmowania świata i ostatecznie porzucił je na rzecz intuicji, wiary, uduchowionego doświadczania rzeczywistości. Romantyzm to też opowieść o sile buntu, o tym, że zawsze warto walczyć o niepodległość, przede wszystkim własną – wewnętrzną. To wreszcie przekonanie, że sztuka (i artyści!) może zmieniać świat, wpływać na bieg przełomowych wydarzeń. William Blake, Francisco Goya, Théodore Géricault, Eugène Delacroix, Caspar David Friedrich, a na polskim gruncie: Piotr Michałowski i Artur Grottger - poznajmy tych, których dzieła stały się przedmiotem masowej wyobraźni, a biografie trwale wytyczyły ścieżki buntownikom z kolejnych epok.

Prowadzenie: Marta Witoń, historyk sztuki
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Więcej o wydarzeniu i harmonogram kolejnych spotkań:
http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/sztuka-patrzenia-o-emoc…