„Uwaga dotykać!”

„Uwaga dotykać!”

„Uwaga dotykać!”

Opublikowane: 18.01.2023 / Sekcja: Wystawa 

Czas wydarzenia: 10.02.2023 18:00:00

Miejsce wydarzenia: Cechownika ul. Bojkowska 35A 

Organizator: GCNT Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia 

Pierwsza dotykalna wystawa w Gliwicach! Poczuj na własnej skórze moc twórczości Jacka Jarczewskiego. Wystawa z okazji 35-lecia pracy twórczej Jacka Jarczewskiego podsumowuje doświadczenia malarskie oraz ujawnia transformację i rozwój autorskiej koncepcji malarstwa haptycznego (haptyczny - dotykalny, sprawdzalny dotykiem).

Uwaga dotykać to formuła, jaka towarzyszy prezentacji wybranych obrazów, od tych najstarszych – dyplomowych z 1988 roku, do najnowszych. Jej zadaniem jest uruchomienie zmysłu dotyku w pełnym odbiorze obrazu. Zwrócenie uwagi na dotykalność w tworzeniu i odbiorze związane jest z potrzebami człowieka. Poczucie bezpośredniego kontaktu z dziełem zawsze stanowiło tajemnicę w relacjach nadawca–odbiorca.

Kim jest Jacek Jarczewski? Ur. w 1962 roku w Rawiczu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach: prof. S.R. Kortyki i prof. M. Zdanowicza obronił w 1988 roku. Obecnie profesor uczelni, prodziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych. Brał udział w 47 wystawach indywidualnych oraz 142 wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, USA i w Polsce. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt realizacji witrażowych, m.in. cztery witraże w Klasztorze oo. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie, w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu oraz obiektach muzealnych, m.in. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Pierwsze witraże powstały dla Domu Kultury w Rawiczu i ozdabiają sale widowiskową. Jacek Jarczewski tworzy autorską techniką haptyczną – dotykalną, sprawdzalną dotykiem, której zadaniem jest szeroko rozumiane uruchomienie zmysłu dotyku w procesie tworzenia i przeżycia estetycznego. Tematem ukrytym obrazów jest niezmiennie człowiek, jego kondycja oraz otoczenie.

10 lutego o godz. 18.00 na I piętrze gliwickiej Cechowni odbędzie się wernisaż wystawy, podczas którego będzie można wymienić się spostrzeżeniami i porozmawiać z artystą. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Po wydarzeniu można udać się na koncert duetu Knedlove, który odbędzie się w Restauracji Cechownia.

Bilety na koncert w cenie 30 zł do kupienia przez stronę: https://cechownia-gliwice.pl/wydarzenia/knedlove-koncert/ lub na miejscu. Duet Knedlove wystąpi z piosenkami pełnymi poczucia humoru i muzycznych uniesień z pogranicza soulu, folku, jazzu, bluesa. Niedawno zdobyli Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Piosenki Poetyckiej Zimowe Ogrody.