Aktualności | RE-używaMY! Rzeczy mają drugie życie

RE-używaMY! Rzeczy mają drugie życie

Mat. graf. UM w Gliwicach

RE-używaMY! Rzeczy mają drugie życie

Opublikowane: 15.06.2023 / Sekcja: Ekologia  Miasto 
Więcej na ten temat

Wielkie zmiany zaczynają się od małych działań. Ochrona środowiska naturalnego to nie tylko głośne akcje dla aktywistów – każdy z nas codziennie ma szansę (i obowiązek!) zrobić coś dobrego dla planety. Ekologia jest sumą naszych codziennych wyborów, dlatego m.in. poprzez kampanię 3 × R  chcemy edukować w zakresie zmniejszenia ilości odpadów i ich ponownego wykorzystania.

RE-dukujMY, czyli kupujmy z umiarem i nie produkujmy ton śmieci. 
RE-używajMY, czyli róbmy dobry (i długi!) użytek z tego, co już mamy. 
RE-cyklingujMY – jeśli wyrzucamy, segregujmy i przetwarzajmy, bo odpady to surowce!

Pamiętaj: wszystko, co kupujesz, ma „podwójną” cenę. Za zakupy płacisz nie tylko swoimi pieniędzmi. Każda rzecz w sklepie ma też (często ogromny!) koszt ekologiczny – to przykładowo ilość wody potrzebna do wyprodukowania danego towaru lub wielkość emisji dwutlenku węgla wygenerowana przy transporcie. Dlatego kiedy już coś kupujesz, RE-używaj, czyli WYKORZYSTUJ PONOWNIE.

„Jednorazówki” nie istnieją

W czasach, kiedy modnie jest pójść po kawę na wynos z własnym wielorazowym kubkiem, nie trzeba nikogo przekonywać, że jednorazowe reklamówki czy sztućce są passé. Jako relikt poprzedniej epoki odchodzą dziś do lamusa, a jednorazowość została wyparta przez wielorazowość i multifunkcyjność. Dlaczego? Bo życie rzeczy trwa długo po tym, jak znajdą się w śmietniku. Worki foliowe „żyją” jeszcze przez 300 lat po wyrzuceniu, a płyty CD aż 2000 lat! Zatem jeżeli nie chcemy w najbliższej przyszłości utonąć pod górą śmieci – dosłownie! – musimy nauczyć się znajdować nowe zastosowanie dla starych przedmiotów.

Stare sprzęty w nowych funkcjach

Opakowania. Mogą nam służyć jeszcze długo po opróżnieniu. Ważne, żeby w miarę możliwości wybierać takie, które będą trwałe i mogą być wykorzystane na wiele sposobów.

  •  Torba na zakupy może wiele udźwignąć – jest nieodłącznym elementem każdych zakupów. To gadżet, którego można i należy używać „aż do zdarcia”.
  •  Słoiki to kultowe pojemniki już od dekad. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że szklany słoik może zostać pokonany tylko przez upadek z dużej wysokości?

Ubrania. Po pierwsze: moda wraca i nie warto pochopnie pozbywać się nienoszonych ubrań. Z ponownym wykorzystaniem poradzą sobie nie tylko krawcowe!

  •  Co jednak robić, kiedy z jakimś ciuchem po prostu musisz się rozstać? Pomysłów na RE-użycie ubrań jest sporo. Można je sprzedać, wymienić się na coś innego albo oddać potrzebującym.
  • Jeżeli zakupy, to tylko w second handach. Używana odzież jest bardzo w trendzie!

Meble. Czyli takie „ubrania” dla domu. Także w ich przypadku czas może działać na korzyść – stoły i krzesła z PRL-u są dziś w cenie i stanowią element wystroju  najmodniejszych knajp!

  • Naprawiaj meble, zamiast wyrzucać. Mały „tuning” czyni cuda. Odświeżone kanapy czy szafki mogą nadal zdobić nasze wnętrza, a jeżeli uznamy, że już czas się pożegnać – zawsze możemy je komuś dać.

Podaruj rzeczom drugie życie

Przy ulicy Rybnickiej 199B działa punkt Drugie życie rzeczy. Można w nim zostawić lub zabrać z niego używane meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy lub inne przydatne przedmioty. Inicjatywa Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów – miejskiej spółki zajmującej się właściwym wykorzystaniem sporej części wytwarzanych przez nas śmieci – świetnie wpisuje się w ruch zero waste.

Z punktu mogą korzystać mieszkańcy Gliwic. Zarówno oddanie, jak i odbiór znajdujących się w nim rzeczy są bezpłatne. Warto tam zajrzeć od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00 lub w sobotę między godz. 8.00 a 14.00. Szczegółowe informacje na temat punktu Drugie życie rzeczy można znaleźć na stronie pzogliwice.pl/mieszkancy/drugie-zycie-rzeczy lub pod nr. tel. 668-136-080.

Gliwice są ekoświadome i myślą o zielonej przyszłości! W 2023 roku gliwicki samorząd realizuje kampanię edukacyjną 3 × R: RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling. To najważniejsza zasada świadomej konsumpcji. Przez cały rok będziemy informować o tym, jak – małymi krokami – osiągnąć wielki skutek.

Tyle czasu rozkładają się odpady