Aktualności | Wyjątkowy jubileusz profesora Jana Ballarina

Wyjątkowy jubileusz profesora Jana Ballarina

Fot. M.Buksa/UM w Gliwicach

Wyjątkowy jubileusz profesora Jana Ballarina

Opublikowane: 04.03.2024 / Sekcja: Express codzienny  Miasto  Kultura 

1 marca w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach odbył się benefis profesora Jana Ballarina – wybitnego śpiewaka operowego, pedagoga i popularyzatora muzyki. Okazją do spotkania były 80. urodziny oraz 60 lat pracy dydaktycznej i artystycznej jubilata.  

To było niezapomniane spotkanie. Podczas koncertu wystąpili uczniowie prof. Ballarina, a gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Maestro Wiesław Ochman i jego wnuk Krystian Ochman. Była okazja do wspomnień, życzeń i podziękowań za wiele lat pracy oraz ogromne serce, z którym profesor podchodzi do wychowywania kolejnych muzycznych pokoleń. Uroczystość zorganizowana została w pięknej, nowej siedzibie gliwickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego przy ul. Ziemowita 12.

Profesor Jan Ballarin jest bez wątpienia wybitnym artystą, pedagogiem, który wniósł  inspirujący wkład w rozwój kultury i sztuki nie tylko w Gliwicach, ale w całej Polsce. Dał się poznać jako wspaniały popularyzator muzyki i organizator życia kulturalnego. Jestem pełen podziwu i szacunku dla jego pracy, poświęcenia i pasji. Osiągnięcia profesora stanowią dowód na to, że miłość do sztuki może przekształcać świat i dotykać serca ludzi – mówi Adam Neumann. Prezydent Gliwic podczas benefisu złożył profesorowi życzenia w imieniu swoim i mieszkańców Gliwic oraz przekazał artyście pamiątkowy miedzioryt obrazujący Gliwice i kojarzoną z naszym miastem figurkę śpiącego lwa.

Muzyka to szukanie piękna i całe życie profesora

O tym, jak ważna jest muzyka, profesor Ballarin mówił wielokrotnie. Poświęcił jej całe swoje życie, a związany z nią był od dzieciństwa. Muzyczne tradycje były bowiem mocno zakorzenione w jego domu rodzinnym, ojciec przez 55 lat był dyrygentem chóru amatorskiego, a pasje i talent przekazał swoim synom.

Jan Ballarin kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach. Był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie wykonywał wiele pierwszoplanowych partii tenorowych. Przez wiele lat był także czołowym solistą Operetki Śląskiej w Gliwicach, tworząc liczne niezapomniane kreacje oraz dostarczając widzom niezliczonych artystycznych przeżyć i wzruszeń.

Praca z młodzieżą jak eliksir młodości

Bardzo ważną część życia profesora stanowi praca pedagogiczna, którą rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zabrzu. W 1977 roku został nauczycielem Akademii Muzycznej w Katowicach, a w 1985 roku podjął pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Gliwicach, której w latach 1997–2009 był dyrektorem.

Nieustannie poszukuje muzycznych talentów, a kontakt z młodzieżą pozwala zachować mu zdrowie i radość. Wychował wielu znamienitych wokalistów, cenionych na scenie polskiej i zagranicznej, m.in. Ewę Biegas, Magdalenę Spytek, Grażynę Marek, Iwonę Sochę, Annę Borucką, Ewelinę Szybilską, Aleksandrę Szafir, Roksanę Wardengę, Juliusza Ursyna-Niemcewicza, Piotra Rachockiego, Jarosława Kitalę, Ireneusza Miczkę czy Piotra Beczałę. Przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego, od młodszego wykładowcy, po stanowisko profesora.

Człowiek pełen zapału i wielu talentów

Jan Ballarin jest artystą wszechstronnym, pełnym pasji, energii, a do tego obdarzonym talentem organizacyjnym. Ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć kulturalnych, m.in. powołał Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, cieszący się dużą popularnością wśród nauczycieli śpiewu i uczniów. Organizował plenerowe spektakle operowe i koncerty w ramach „Wiosny Gliwickiej”, był współorganizatorem i członkiem rady programowej Dni Muzyki Organowej, założył Gliwickie Towarzystwo Muzyczne, dzięki któremu rozpoczęła działalność Gliwicka Orkiestra Kameralna.

Za swoją pracę został uhonorowany m.in. Złotą Maską, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, wyróżnieniem Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Benefis profesora Ballarina został zorganizowany przez Centrum Kultury Victoria i Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. (bb)
 

Pianista gra, solista śpiewa na scenie Artystki na scenie w długich kolorowych sukniach Publiczność stoi i klaszcze Prezydent Adam Neumann wręcza upominek prof. Janowi Ballarinowi Usmiechnięty prof. Ballarin Prof. Ballarin i dwie artystki na scenie Krystian Ochman i Wiesław Ochman śpiewają Śpiewaczki na scenie, pianistka gra Prof. Balarrin i towarzysząca mu śpiewaczka siedzą i patrzą na siebie Pianista gra, solistka spiewa na scenie Zygmunt Frankiewicz podaje dłoń prof. Ballarinowi