Aktualności | All’improvviso? Koniecznie!

All’improvviso? Koniecznie!

{oh} Orkiestra (fot. M. Hałas)

All’improvviso? Koniecznie!

Opublikowane: 18.11.2022 / Sekcja: Kultura 

Dwa nadchodzące koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso – recital Aleksandry Świgut i premiera opery w wykonaniu {oh} Orkiestry – to punkty obowiązkowe w kalendarzu każdego miłośnika muzyki. 19 i 20 listopada gliwicka publiczność posłucha koncertów z najwyżej muzycznej półki.

W sobotę 19 listopada o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. L. Różyckiego (ul. Ziemowita 12) wystąpi Aleksandra Świgut. Pianistkę cechuje bardzo swobodny, nawet kapryśny styl gry na fortepianie i ogromna radość z bycia na scenie. Świgut jest laureatką I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. W Gliwicach także zagra na instrumencie historycznym.

Po kameralnym występie Świgut na festiwalu All’improvviso zagości wielkie operowe wydarzenie. W niedzielę 20 listopada o godz. 18.30 w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) rozpocznie się premiera „Il Venceslao” Antonia Caldara. Zagra {oh} Orkiestra pod dyrekcją Martyny Pastuszki. Zespół obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Na scenie będzie towarzyszył mu znakomity śpiewak Max Emanuel Cenčić. Opera Caldary jest inspirowana historią Władysława IV Wazy. Arie dwóch synów polskiego władcy wymagają wokalnej gimnastyki. W roli Casimira i Alessandra wystąpią kontratenorzy Nicholas Tamagna i Dennis Orellana.

Bilety na koncerty w Gliwicach dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3), kasach Teatru Miejskiego oraz na portalu Ticketmaster. Organizatorem festiwalu All’improvviso jest Towarzystwo Kulturalne Fuga. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

kobieta ze skrzypcami mężczyzna w garniturze siedzi na krześle