Chwytaj podróż!

Uaktualniono: 04.12.2019 / Sekcja: / pdf
publiczność w sali fot. A. Ziaja

27 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach odbył się VI Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem. Jego organizatorem byli: Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic,  Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

W festiwalu wzięło udział około 450 uczniów z miasta Gliwice i powiatu Gliwickiego. Hala sportowa pilchowickiej szkoły pękała w szwach a zasiedli na niej uczniowie z oficjalnie zgłoszonych do festiwalu trzynastu szkół: Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego,  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach, I Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, IV Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic,   Szkoły Podstawowej nr 4 z Gliwic , Szkoły Podstawowej nr 6 z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 21 z Gliwic,  Szkoły Podstawowej nr 28 z Gliwic, Filomaty, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Żernicy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wilczy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Stanicy oraz uczniowie, którzy samodzielnie przybyli na festiwal m.in. z TEB Gliwice, Zespołu Szkół Techniczno Informatycznych z Gliwic, V  Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, Zespołu Szkół Samochodowych z Gliwic oraz II i V Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika.

W części wykładowej wystąpili:

Rodzina, która po prostu kocha podróże. Nie boi się nowych wyzwań, więc ich podróżnicze pomysły ogranicza jedynie wyobraźnia. Kiedy tylko jest to możliwe, stara się schodzić z utartych szlaków i poznawać świat na własnych zasadach. Ciężko jest im dłużej usiedzieć w jednym miejscu, bo stale rozpiera ich energia.

Opowiedziała nam o:
RAJA AMPAT KAYAKING PROJECT 2019

Założeniem projektu była eksploracja kajakami modułowymi, należącego do Indonezji, archipelagu Raja Ampat składającego się z ponad 1500 różnych wysp rozlokowanych przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Plan wyprawy zakładał przepłynięcie kajakami około 450 km pomiędzy wyspami archipelagu. Podczas realizacji projektu w jak najmniejszym stopniu korzystano, z i tak bardzo słabo rozwiniętej w tym rejonie, infrastruktury turystycznej, a skupiono się na kontakcie z dziewiczą naturą obszaru wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz grupami etnicznymi zamieszkującymi niektóre z wysp archipelagu. Cały niezbędny ekwipunek kempingowy transportowali ze sobą, co jakiś czas uzupełniając zapasy na zamieszkałych wyspach.
Dużym wyzwaniem organizacyjnym była sama podróż lotnicza z dwoma kajakami modułowymi z Polski do Indonezji (na trasie: Warszawa – Stambuł – Jakarta – Makasar – Sorong).

Do części konkursowej zgłosiło się 35 uczniów z 10 szkół! Mieliśmy: 9 pokazów slajdów metodą Pecha Kucha, 10 filmów z podróży oraz 32 zdjęcia od 16 autorów w kategorii zdjęcie z podróży.

Wyniki części konkursowej:

Kategoria A - Pecha Kucha

1. Zuzanna Surdel - „Nasza wspólna pasja, wycieczki górskie”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

2. Antoni Kryś - “Moje Camino.” - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach.

3. Emil Pająk - „28 przygód, którym na imię Góry, czyli jak zdobyłem Koronę Gór Polski", Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach

Wyróżnienie (miejsce IV):

4. Aurora Myśliwiec - „Górska wyprawa”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich – Aurora pomimo bardzo młodego wieku (była jednym z najmłodszych uczestników – 12 lat) i swoją osobowością zachwyciła komisje konkursową.

Kategoria B - Film z Podróży

1. Anna Piotrowska - „Im dalej pójdę tym bardziej siebie poznam”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

2. Katarzyna Gierak- „Niezapomniana włoska przygoda” - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach

3. Katarzyna Skutil - „Greece 2019”,  Liceum Ogólnokształcące nr IV w Gliwicach

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Spotkanie”

1. Anna Piotrowska - „Przyjaźń zapisana w Gwiazdach”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

2. Emil Pająk- „Mała i duża przyjaźń na polanie pod Wysoką”  Szkoła Podstawowa nr 4 w Gliwicach.

3. Zofia Góra- „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Wyróżnienie (miejsce IV):

4. Aurora Myśliwiec - „Wieczory”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich – Zdjęcie nie brało udziału w konkursie fotograficznym, ale było częścią prezentacji Pecha Kucha, jednak komisia postanowiła dać za nie wyróżnienie, gdyż idealnie wpasowywało się w tematyke konkursu fotograficznego – "Przyjaciel". Aurora dostała reprymende i obiecała za rok wystawić swoje zdjęcia w konkusrie fotograficznym!

Nagrodę publiczności za pokaz metodą pecha kucha zdobyła Emilia Szynkowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach).

Wydarzenie było objęte patronatem prezydent Gliwic. (A. Ziaja)

prelegentka w sali
fot. A. Ziaja
publiczność
fot. A. Ziaja
uczniowie w auli
fot. A. Ziaja
wystawa zdjęć
fot. A. Ziaja
grupowe zdjęcie nagrodzonych
fot. A. Ziaja
prelegentka w sali fot. A. Ziaja
publiczność fot. A. Ziaja
uczniowie w auli fot. A. Ziaja
wystawa zdjęć fot. A. Ziaja
grupowe zdjęcie nagrodzonych fot. A. Ziaja