Aktualności | Dzieci świata w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej

Dzieci świata w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej

Dzieci świata w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej

Opublikowane: 28.07.2023 / Sekcja: Kultura 

W Gliwicach po raz kolejny oglądać możemy fascynujące zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej, przybliżające różnorodność i bogactwo kultur. Na wielkoformatowej wystawie fotografii prezentowanej od dzisiaj w Centrum Handlowym Forum zobaczyć możemy najmłodszych mieszkańców naszego globu.

Ekspozycja „Dzieci Świata” to wystawa przepełniona empatią, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie „Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej”: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną, by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (...) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami”.

Bohaterowie zatrzymani w kadrach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze – uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.

Wystawę zdjęć cenionej podróżniczki, która przemierzyła kawał świata i znana jest m.in. z legendarnego programu telewizyjnego „Pieprz i Wanilia”, realizowanego wraz z Tonym Halikiem, można oglądać od 28 lipca do 24 sierpnia. Ekspozycji towarzyszy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” (dla dzieci w wieku od lat 6 do 12), organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.  

Przypomnijmy, że zdjęcia wykonane przez Elżbietę Dzikowską mogliśmy oglądać w Gliwicach w minionych latach na plenerowych wystawach „Różne oblicza piękna” i „Uśmiech Świata”.    

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie impulsem do niesienia im pomocy. Wystawa fotografii „Dzieci Świata” została objęta honorowym patronatem Adama Neumanna, Prezydenta Miasta Gliwice i UNICEF Polska.(ada)