Aktualności | „Feblik” w telewizji

„Feblik” w telewizji

Fot. Natalia Kołodziej

„Feblik” w telewizji

Opublikowane: 22.04.2024 / Sekcja: Kultura 

Spektakl „Feblik”, na podstawie sztuki Małgorzaty Maciejewskiej, zwyciężczyni pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, już 23 kwietnia będą mogli zobaczyć widzowie w całej Polsce. Przedstawienie Teatru Miejskiego w Gliwicach w reżyserii Lecha Mackiewicza zostanie wyemitowane o godz. 20.00 na antenie TVP Kultura.

„Feblik” jest nieodpłatnie dostępny w Internecie. Teraz spektakl – powstały dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2023” – będzie można zobaczyć także w telewizji.

Praca nad spektaklem w formule telewizyjnej była wyzwaniem i przyjemnością. Dziękuję wszystkim twórcom za stworzenie na ekranie tego pięknego świata, a także tłumaczkom języka migowego, dzięki którym spektakl oglądają również osoby z niepełnosprawnościami słuchu – powiedział Lech Mackiewicz, reżyser spektaklu.

Zakończył się nabór utworów do III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.

„Feblik” powstał na podstawie sztuki Małgorzaty Maciejewskiej, za którą autorka otrzymała główną nagrodą podczas pierwszego Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach. Przed nami trzecia edycja konkursu, do której zgłoszono 112 utworów. W najbliższych tygodniach przeczyta je sześcioosobowa komisja kwalifikacyjna, która wybierze 20 najlepszych dramatów i skieruje je do kolejnego etapu.

Gliwicki konkurs wyróżniają bezstronność i profesjonalizm – na każdym z trzech etapów jurorom nie są znane nazwiska autorów, dlatego utwory są oceniane wyłącznie na podstawie walorów literacko-teatralnych. Nazwiska finalistów i tytuł zwycięskiej sztuki poznamy w listopadzie.

Konkurs przynosi dramatopisarzom, prócz pewnego splendoru, również wymierne korzyści. Oprócz sporej nagrody finansowej, wydania wyróżnionych tekstów w formie książkowej, rozsyłanej do recenzentów, krytyków i instytucji, podejmujemy się także realizacji nagrodzonej sztuki. „Feblik” wyprodukowany przez nas w formie audiowizualnej  będzie emitowany w TVP Kultura. Cieszy mnie także niezmiernie, iż właśnie teraz trwają próby w Teatrze Narodowym w Warszawie nad scenicznym wystawieniem „Feblika” w reżyserii Leny Frankiewicz. To wszystko sprawia, że – jak sądzę – skutecznie wywiązujemy się z naszego zasadniczego zamierzenia, jakim jest wspieranie autorów piszących dla teatru – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach i przewodniczący Rady Programowej Nagrody. (bb/TM)

Baner informujący o emisji spektaklu w telewizji