Aktualności | Fotografia humanistyczna – nowa wystawa w Muzeum

Fotografia humanistyczna – nowa wystawa w Muzeum

Fot. Stanisław Jakubowski/Dzieci w przedszkolu 1963, negatyw z kolekcji Muzeum w Gliwicach

Fotografia humanistyczna – nowa wystawa w Muzeum

Opublikowane: 26.09.2023 / Sekcja: Kultura 

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nową wystawę czasową. W Czytelni Sztuki zostaną zaprezentowane wyjątkowe zdjęcia wykonane przez artystów wywodzących się z gliwickiego środowiska fotograficznego. Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek. Wstęp wolny.

Wystawa „Poszerzanie wspólnoty. Fotografia humanistyczna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” ukazuje cztery indywidualności – Zofię Rydet (1911–1997), Jerzego Lewczyńskiego (1924–2014), Piotra Janika (1923–1981) i Stanisława Jakubowskiego (ur. 1934). Artystka i artyści, inspirując się społecznym fotoreportażem, wypracowali własne sposoby opowiadania o rzeczywistości. U podstaw ich języka wizualnego leżało autentyczne zainteresowanie drugim człowiekiem.

Prezentowane na wystawie prace powstały pod koniec lat 50. i w latach 60. ubiegłego wieku lub stanowią kontynuację uformowanych wtedy wątków i zainteresowań. Pomimo historycznego charakteru ekspozycji zagadnienia podejmowane przez twórców wydają się nadal aktualne i poruszające – zachęcają do budowania poczucia solidarności poprzez zrozumienie emocji i potrzeb innych. Artyści sprzeciwiają się instrumentalizacji jednostek i marginalizowaniu poszczególnych grup społecznych, włączają nieuprzywilejowane często osoby do dyskursu wizualnego, namawiając tym samym do poszerzania wspólnoty. Wystawę można także oglądać przez pryzmat wątków lokalnych – na wielu z prezentowanych fotografii rozpoznawalne są Gliwice lub okoliczne miejscowości. 

Wszystkie eksponowane prace pochodzą z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Wystawa dostępna będzie do 17 grudnia. Towarzyszyć jej będzie publikacja w formie drukowanej i online. Wernisaż w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się 29 września o godz. 18.00.

Więcej informacji można znaleźć na muzeum.gliwice.pl oraz w aplikacji [GAMA].

Plakat promujący wystawę