Aktualności | #GliwiceBliskoKultury. CK Victoria z ciekawą ofertą

#GliwiceBliskoKultury. CK Victoria z ciekawą ofertą

#GliwiceBliskoKultury. CK Victoria z ciekawą ofertą

Opublikowane: 08.06.2022 / Sekcja: Kultura 

Centrum Kultury Victoria działa w Gliwicach zaledwie pół roku, ale już wielu mieszkańcom kojarzy się z doskonale spędzonym czasem i wydarzeniami organizowanymi na wysokim poziomie. W równie ciekawe propozycje obfitować będą zbliżające się wakacje!

CK Victoria to nowa instytucja kultury powołana do życia w grudniu 2021 roku. Zadanie, które stanęło przed jej zespołem, to stworzenie atrakcyjnego repertuaru wydarzeń i danie możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta wszystkim zainteresowanym. Warto dodać, że kierunki działalności programowej CK Victoria są opiniowane przez Radę Programową instytucji, w skład której wchodzą ludzie związani z szeroką pojętą kulturą, doskonale znający nasze miasto.

Przykładem nowych inicjatyw przyjętych z entuzjazmem przez mieszkańców Gliwic może być Majówka z Kulturą zorganizowana w przestrzeni alei Przyjaźni, silent disco (czyli cicha dyskoteka) w ruinach teatru Victoria i dwudniowe wydarzenie na terenie Aeroklubu Gliwickiego „Noce pod skrzydłami”. Sukcesem można nazwać także miejskie obchody Dnia Dziecka. Tym razem CK Victoria zaprosiło wszystkich na „Podwórko”, w które zamieniony został plac główny przed Areną Gliwice. Korzystając z licznych warsztatów, aktywności sportowych i animacji dobrze bawiły się nie tylko dzieci, ale także ich opiekunowie.

Nie chcemy, by Victoria kojarzona była z jednym miejscem, jedną salą i jednym scenariuszem. Do realizacji naszych projektów szukamy ciekawych wnętrz. Jesteśmy otwarci na różne instytucje, środowiska. Szczególnie cenimy sobie możliwość współpracy z organizacjami pozarządowymi. Czwartek jazzowy z gwiazdą ze Śląskim Jazz Clubem, warsztaty literackie z Klubem Inicjatyw Kulturalnych i Skup Kultury ze Stowarzyszeniem Cała Naprzód to tylko kilka przykładów – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor CK Victoria.

Warto przypomnieć także współpracę, która zrodziła się z potrzeby serca, a jej efektem była wymierna pomoc dla dotkniętej wojną Ukrainy. Victoria była jednym ze współorganizatorów charytatywnego eventu „Gliwice dla Ukrainy” w Cechowni oraz koncertu bluesowego na Scenie Bojków.

Centrum Kultury Victoria otwarte jest na pomysły gliwiczan. Już na początku czerwca wystartuje start-up kulturalny. Kto ma pomysł na kreatywne działania, będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe. Regulamin i szczegóły projektu są już ustalone!

Instytucja prowadzi liczne rozmowy oraz spotkania z ludźmi kultury, stowarzyszeniami i innymi podmiotami związanymi z działalnością kulturalną w Gliwicach, wychodzi także naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez rady dzielnic.

Niezależnie od tego Victoria promuje inicjatywy kulturalne i edukacyjne z Gliwic. Organizator wydarzenia przez formularz na stronie www.ckvictoria.pl może zgłosić swoją inicjatywę, której opis pojawi się w kategorii „Victoria poleca”. Dzięki temu w Internecie powstaje nowe miejsce, gdzie zainteresowani znajdą bogatą ofertę kulturalną.

Drugie półrocze również ma obfitować w liczne wydarzenia. Wakacje rozpocznie Gorączka Świętojańskiej Nocy, czyli koncerty muzyki folkowej w nowoczesnym brzmieniu na łące igrowej. Weekendy z kolei upłyną pod znakiem Letniego Kina Plenerowego, Uliczników oraz Rynku Kultury – czyli cotygodniowych, niedzielnych spotkań z kulturą krajów Europy (filmy, koncerty i warsztaty tematyczne). Zaraz po wakacjach ruszą warsztaty komiksowe! Victoria będzie realizowała je w ramach grantu „Rozgrzewamy Polskie Serca” z okazji roku Łukasiewicza, który otrzymała jako jedna z zaledwie pięciu instytucji ze Śląska. Projekt został doceniony przez Fundację PGNiG. Celem programu jest wsparcie inicjatyw poświęconych wielkiemu wynalazcy, Ignacemu Łukasiewiczowi. Jury oceniało m.in. jakość koncepcji, atrakcyjność i oryginalność działań.

Podejmując uchwałę w sprawie nadania statutu CK Victoria, Rada Miasta postawiła przed instytucją spore wyzwanie. Skala działań, jakie ma ona realizować, jest bardzo duża. Należy przy tym pamiętać, że Victorię trzeba było w pierwszej kolejności zorganizować – zatrudnić pracowników, dopełnić wielu kwestii formalnych, by zadania były realizowane sprawnie i zgodnie z literą prawa. Ponadto należało ustalić kierunki działania, nawiązać kontakty i relacje z przedstawicielami środowisk artystycznych, ustalić zasady współpracy. To wymaga bardzo dużego zaangażowania, czasu i wysiłku, co często nie jest dostrzegane gołym okiem. Na owoce wytężonej pracy trzeba czasem dłużej poczekać. W przypadku Victorii pierwsze efekty było widać bardzo szybko, bo swoją obecność na kulturalnej mapie miasta zaznaczyła już podczas tegorocznych walentynek. Przy takim tempie działania ma szanse już wkrótce rozwinąć prężną działalność we wszystkich powierzonych jej obszarach – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta miasta.

Zachęcamy do śledzenia strony www.ckvictoria.pl, na której zainteresowani znajdą szczegółowe informacje.

taneic dzieci w kolorach holi koncert w Cechowni