Gliwicki kompozytor nagrodzony „Fryderykiem”

Dodano: 28.06.2021 / Sekcja:
portret mężczyzny w koszuli Aleksander Nowak (fot. B. Barczyk / PWM)

Aleksander Nowak zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za operę „Ahat-il. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Tegoroczne „Fryderyki” dla twórców muzyki poważnej zostały uroczyście przyznane 25 czerwca na gali w Operze na Zamku w Szczecinie. Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”.

Album „Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk: Ahat-il. Siostra bogów" został doceniony przez polskie środowisko muzyczne, które przyznaje „Fryderyki”. W Akademii Fonograficznej zasiada ponad 1500 osób: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych i dziennikarzy. To wielki sukces gliwickiego kompozytora, który w tym roku poza statuetką za najlepszą operę był nominowany także w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” z albumem „Drach. Dramma per musica”.

Autorką libretta opery „Ahat-il. Siostra bogów” jest Olga Tokarczuk, która oparła je na swojej książce „Anna In w grobowcach świata”. Nowak i Tokarczuk wykorzystali w operze jeden z najstarszych mitów ludzkości – sumeryjską opowieść o Inannie, bogini miłości i wojny. Postaci śpiewały nie tylko we współczesnym języku angielskim, ale też językach dawnych: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Opera miała swoją premierę w 2018 roku na festiwalu Sacrum Profanum, z miejsca stając się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Między innymi za to dzieło Aleksander Nowak otrzymał Paszport „Polityki”. W nagraniu nominowanego do Fryderyków albumu wzięli udział: Urszula Kryger, Joanna Freszel, Ewa Biegas, Jan Jakub Monowid, Łukasz Konieczny, Bartłomiej Misiuda, Sebastian Szumski, Chór Polskiego Radia oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, którą dyrygował Marek Moś.

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele. (mm)