Aktualności | Gliwickie święto poezji

Gliwickie święto poezji

Jakub Kornhauser (fot. archiwum prywatne)

Gliwickie święto poezji

Opublikowane: 21.03.2023 / Sekcja: Kultura 

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – to też Światowy Dzień Poezji. W Gliwicach będziemy go obchodzić w „odpowiednim” towarzystwie. Gośćmi Biblioteki Centralnej będą poeci, Jakub Kornhauser i Krzysztof Siwczyk. Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 18.00, wstęp wolny.

Tadeusz Różewicz, przez lata związany z Gliwicami autor, w „Przygotowaniu do wieczoru poetyckiego” pisał: „Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie »poezja«!”. Czy rzeczywiście dar mowy wiązanej wypływa z poetyckiego smutku? O poezji, poetach i własnym pisaniu podczas spotkania 21 marca opowiedzą Krzysztof Siwczyk i Jakub Kornhauser. W rozmowie z Sandrą Staletowicz sięgną nie tylko do własnych doświadczeń twórczych, ale nawiążą też do poezji autorów związanych z Gliwicami – Juliana Kornhausera, Tadeusza Różewicza i Adama Zagajewskiego.

Jakub Kornhauser – unieważnia granice między poezją a prozą, świetnie czując się w prozie poetyckiej. Prywatnie (i literacko – „Premie górskie najwyższej kategorii”, 2020) – zapalony cyklista. Pracuje naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmując się między innymi historią dwudziestowiecznych ruchów awangardowych i literaturą eksperymentalną.

Krzysztof Siwczyk – nazywany „poetyckim głosem pokolenia MTV”, debiutował głośnym tomem „Dzikie dzieci”. Współtworzył grupę poetycką Na Dziko, zagrał w dwóch filmach fabularnych. Pracuje w Instytucie Mikołowskim, mieszka w Gliwicach.

mężczyzna w czarnej bluzie z kapturem