Aktualności | Gliwiczanin z nominacją do nagrody „Nike”

Gliwiczanin z nominacją do nagrody „Nike”

Gliwiczanin z nominacją do nagrody „Nike”

Opublikowane: 10.06.2021 / Sekcja: Kultura 

Zbigniew Rokita, pochodzący z Gliwic pisarz i reporter, jest nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2021. Książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” powalczy o wejście do ścisłego finału i tytuł najlepszej książki roku z kilkunastoma innymi pozycjami.

„Kajś” opowiada o Górnym Śląsku, na którym autor się wychowywał i na który wrócił, żeby napisać tę książkę.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte – mówi  Zbigniew Rokita.

Ale „Kajś” to nie tylko opowieść o tym, co minęło, o wielkiej historii i małych codziennych sprawach, ale też spojrzenie na Śląsk współczesny. Pisarz przechodzi od rodzaju rodzinnej sagi do reportażu. Warto sięgnąć po „Kajś” nie tylko z okazji obchodzonych rocznic kolejnych powstań śląskich – to książka i dla „hanysów”, i dla „goroli”.

Zbigniew Rokita pochodzi z Gliwic. „Kajś” jest jego drugą książką. Wcześniej napisał książkę reporterską „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. Obie pozycje ukazały się w wydawnictwie Czarne. Rokita pisze także do gazet, między innymi „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

Nagroda Literacka Nike jest przyznawana najlepszej książce roku, bez względu na gatunek literacki. Wcześniej zdobywali ją tacy autorzy, jak Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk czy – w ubiegłym roku – Radek Rak. Na początku września dowiemy się, czy Zbigniewowi Rokicie udało się wejść do ścisłego finału tegorocznej nagrody Nike. Znajdzie się w nim siedem najlepszych książek. Jury w 25. jubileuszowej edycji nagrody „Nike” przewodniczy Inga Iwasiów. (mm)