Aktualności | Hipokamp. Marek Napiórkowski

Hipokamp. Marek Napiórkowski

Fot. materiały organizatora

Hipokamp. Marek Napiórkowski

Opublikowane: 28.11.2023 / Sekcja: Kultura 

Ostatni czwartek listopada upłynie w Gliwicach przy dźwiękach muzyki granej na żywo. W ramach „Czwartku Jazzowego z Gwiazdą” w Kinie Amok wystąpi czołowy gitarzysta polskiej sceny jazzowej Marek Napiórkowski.

Jest znakomitym gitarzystą i kompozytorem, którego trudno zaszufladkować. Marek Napiórkowski od początku swojej kariery zajmuje wysokie miejsca w polskich rankingach muzycznych, jest doceniany przez krytyków. Szesnastokrotnie nominowany był do nagrody Fryderyka, a w 2019 roku został jej laureatem. Na swoim koncie ma także inne znaczące nagrody oraz współpracę z wieloma świetnymi artystami – na jego solowych płytach wystąpili m.in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek czy Leszek Możdżer. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jedna z ostatnich płyt Napiórkowskiego – „Hipokamp” – to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Gitarzyście towarzyszą na niej Jan Smoczyński, Paweł Dobrowolski, a także brazylijski multi-perkusjonista Luis Ribeiro. Gościem specjalnym, który pojawił się na płycie, jest – ceniony w Europie i na świecie saksofonista jazzowy – Adam Pierończyk.

30 listopada w gliwickim Kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zespół wystąpi w kwartecie: Marek Napiórkowski (gitary), Jan Smoczyński (syntezatory/instrumenty klawiszowe), Paweł Dobrowolski (perkusja), Bartek Miler (instrumenty perkusyjne).

Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club oraz Centrum Kultury Victoria. Bilety dostępne są na sjc.pl. (bb)

Plakat promujący koncert