„Kartoteka” po raz pierwszy w Gliwicach

Dodano: 04.10.2021 / Sekcja:
plakat

W sobotę 9 października, w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, w Teatrze Miejskim w Gliwicach swoją premierą będzie miała słynna „Kartoteka”. Różewicz napisał ją, mieszkając w Gliwicach. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi, albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w  meandrach własnej pamięci, skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

9 października, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Różewicza, Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) wystawi „Kartotekę”. Premierę zaplanowano na godz. 19.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 10, 12, 13, 15 i 16 października.

Za pomocą kilkunastu kresek Różewicz tworzy panoramę ludzi, którzy są niezwykle prawdziwi, możemy zobaczyć ich w całym ich bogactwie, nieomal domyślać się ich życiorysów, tęsknot, pragnień. Dla mnie jest to niezwykłe doświadczenie w pracy nad tym tekstem – mówi o spektaklu Paweł Szkotak, reżyser.

Gliwickie mieszkanie Różewiczów mieściło się przy ul. Zygmunta Starego. Tadeusz Różewicz mieszkał w naszym mieście od 1949 do 1968 roku. To w Gliwicach powstało wiele jego utworów, z dramatem „Kartoteka” na czele. Pisarz był związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP, w którym był między innymi Wojciech Pszoniak. W 1995 roku Tadeusz Różewicz został Honorowym Obywatelem Gliwic. (mm)