Kino rosyjskie w Amoku

Dodano: 11.06.2021 / Sekcja:
kobieta w sukience, czarno-biały kadr „Francuz”, reż. A. Smirnow (fot. materiały promocyjne)

Sputnik – festiwal filmów rosyjskich – znowu w Gliwicach. Kino studyjne Amok przygotowało dla widzów sześć filmowych propozycji, w tym aż pięć filmów fabularnych.

Wśród prezentowanych obrazów jest nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Wielorybnik” w reżyserii Filipa Juriejewa. To kinowe zderzenie dwóch światów: Stanów Zjednoczonych i Czukczów, ludu żyjącyego na Półwyspie Czukockim i należącego do jednego z najstarszych na Syberii. Bardzo od siebie odlegli pod względem kulturowym, choć geograficznie całkiem bliscy – warto poznać filmową opowieść o ich spotkaniu.

„Wierność” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej jest z kolei „historią sąsiedzką”. Akcja filmowego dramatu rozgrywa się w Kaliningradzie. To śmiała opowieść o małżeństwie, do którego wkradła się rutyna.

Niewątpliwie warto także obejrzeć „Francuza”, obraz słynnego reżysera Andrieja Smirnowa z muzyką innego wybitnego rosyjskiego twórcy – Dmitrija Szostakowicza. Dodatkowo Smirnow zadedykował swój film Aleksandrowi Ginzburgowi, rosyjskiemu dysydentowi i bezkompromisowemu dziennikarzowi, jednemu z założycieli Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Przegląd filmów rosyjskich „14. Sputnik” rozpocznie się w piątek 11 czerwca i potrwa do czwartku 17 czerwca. Każdego dnia (poza poniedziałkiem, gdy kino Amok jest nieczynne) będzie wyświetlany jeden film. Poza biletami na pojedyncze seanse w sprzedaży są także karnety festiwalowe. Szczegóły na amok.gliwice.pl i w kasie kina (ul. Dolnych Wałów 3).