Aktualności | Klasyka w najlepszym wydaniu

Klasyka w najlepszym wydaniu

Rachel Naomi Kudo/fot. materiały organizatora

Klasyka w najlepszym wydaniu

Opublikowane: 23.02.2024 / Sekcja: Kultura 

Wiosnę w Gliwicach tradycyjnie powitamy muzyką Fryderyka Chopina. W klimatycznych wnętrzach Palmiarni Miejskiej zabrzmią koncerty w wykonaniu utalentowanych artystów młodego pokolenia. Bilety są w sprzedaży.

Wiosna z Fryderykiem na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny Gliwic i regionu. W tym roku odbędzie się już po raz piętnasty, a nasze miasto znów będzie gościć młodych, zdolnych muzyków, którzy pokochali twórczość Chopina i potrafią zaprezentować cały jej koloryt, ekspresję i emocjonalność. Koncerty zabrzmią w cztery niedziele marca, tradycyjnie w Palmiarni Miejskiej (park Chopina, ul. Fredry 6), a rozpoczynać się będą o godz. 19.30.

W pierwszą marcową niedzielę (3 marca) wystąpi Rachel Naomi Kudo – pianistka pochodzenia japońsko-koreańskiego, która oprócz muzyki Fryderyka Chopina zaprezentuje także utwory Franza Schuberta. Artystka ukończyła Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Jest laureatką m.in. Nagrody Artura Rubinsteina i Nagrody Chopinowskiej, brała udział w wielu prestiżowych konkursach, a w XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie znalazła się w wąskim gronie finalistów.

Gliwice odwiedzi także Chloe Jiyeong Mun – pianistka z Korei Południowej. Studiowała m.in. na Akademii Barenboim Said u Sir Andrása Schiffa. Do Polski po raz pierwszy przyjechała w 2009 roku, wygrywając wówczas Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie w Genewie, wygrała również Międzynarodowy Konkurs im. Ferruccia Busoniego we Włoszech. W Gliwicach zaprezentuje utwory Chopina, a na scenie towarzyszyć jej będzie Capriccio Quinet w składzie: Agnieszka Urbańczyk, Marek Krótki, Radosław Mikołajczyk, Anna Matera i Grzegorz Skórka. Koncert odbędzie się 10 marca.

Z kolei 17 marca w  gliwickiej Palmiarni zgra Jakub Kuszlik – zdobywca m.in. IV Nagrody (najwyższej wśród polskich uczestników) oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w XVIII Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 r., laureat prestiżowych konkursów w kraju i za granicą. Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej. Kompozycje Fryderyka Chopina zagra w towarzystwie muzyków Stechek Quintet: Piotra Steczka, Hanny Steczek, Magdaleny Maier-Borowskiej, Aleksandry Steczek i Pawła Łamika.

Jubileuszową Wiosnę z Fryderykiem zwieńczy 24 marca koncert Tomasza Rittera – zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie, laureata wielu innych konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, absolwenta Konserwatorium Moskiewskiego. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Fryderyk Chopin.

Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Bilety na poszczególne koncerty można kupić online – za pośrednictwem ckvictoria.pl, stacjonarnie – w kasach Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Centrum Przesiadkowe), a także – w miarę dostępności – w dniu wydarzenia, godzinę przed koncertem w Palmiarni Miejskiej.

Organizatorem Wiosny z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach przy współpracy Impresariatu Artystyczno-Promocyjnego Pro Arte. Pomysł realizowany jest przy finansowym wsparciu budżetu Miasta Gliwice. Więcej na ckvictoria.pl i w aplikacji [GAMA]. (bb)

Podobizna f. Chopina, rozpiska koncertów/plakat Tomasz Ritter z ręką przy podbródku Chloe Jiyeong Mun z zamkniętymi oczami i skrzyżowanymi rękami Jakub Kuszlik siedzi oparty o fortepian