Kolejne sukcesy młodych muzyków

Dodano: 12.05.2021 / Sekcja:
wiolonczelista i skrzypaczka Radosław Garbiec (fot. D. Nita-Garbiec), Justyna Liber (fot. archiwum prywatne)

Niedawno opisywaliśmy wielki triumf młodych śpiewaków z Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Gliwicach, którzy wygrali organizowany w naszym mieście XIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. L. Różyckiego, a już spieszymy z kolejną dobrą wiadomością o nagrodach dla uczniów z Gliwic. Tym razem po laury sięgnęli młodzi instrumentaliści – wiolonczelista Radosław Garbiec i skrzypaczka Justyna Liber. Uczniowie PSM w Gliwicach odnieśli sukces na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych.

22–25 kwietnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbył się konkurs dla uczniów klas skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu ze szkół muzycznych II stopnia. Radosław Garbiec sięgnął po III nagrodę, a jego nauczyciel – Marcin Kusz – zdobył wyróżnienie za przygotowanie ucznia. Wyróżnienie powędrowało także do Justyny Liber przygotowywanej przez Adama Zająca. O randze elbląskiego konkursu świadczy rekomendacja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Radosław Garbiec uczy się w V klasie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach – specjalność wiolonczela. Młody wiolonczelista ma dobrą passę, bo zaraz po zdobyciu III miejsca w Elblągu sięgnął też po I nagrodę w swojej grupie wiekowej w XXVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej. Choć w jego rodzinie nie było tradycji muzycznych, to z inicjatywy przedszkolanki – która stwierdziła, że Radek posiada poczucie rytmu – przystąpił do egzaminu do szkoły muzycznej. I tak w wieku 5 lat rozpoczął swoją edukacje muzyczną w klasie wiolonczeli. Radosław jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach w klasie politechnicznej. Jego zainteresowania muzyczne to nie tylko wiolonczela, ale również śpiew. W wolnym czasie lubi grać w gry planszowe. Ponadto jest harcerzem starszym w 316 Gliwickiej Drużynie Harcerzy, a od pewnego czasu trenuje boks. Pasjonuje go język rosyjski, a także tamtejsza kultura – z tego powodu chce w przyszłości odbyć podróż koleją transsyberyjską.

Justyna Liber to uczennica IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach – specjalność skrzypce. Uczy się w V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Wielokrotnie miała zaszczyt koncertować solo z Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna „Archetti”, a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej. Brała również udział w projekcie „Filharmonia Młodych” organizowanym przez Filharmonię Śląską w Katowicach. Uwielbia muzykę, a gra na skrzypcach jest jej wielką pasją. Swoje umiejętności doskonaliła również podczas kursów mistrzowskich w klasie prof. Jana Staniendy. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, chętnie gra w siatkówkę, jeździ na rowerze oraz wędruje po górach.

Młodym muzykom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Już wkrótce uczniowie PSM w Gliwicach będą mogli szlifować swoje talenty w nowej siedzibie szkoły muzycznej przy ul. Ziemowita. Obecnie budynek jest remontowany i przystosowywany do nowej funkcji przez Miasto Gliwice.