„M” jak muzyka, „m” jak Mozart

Dodano: 08.06.2021 / Sekcja:
mężczyzna w białych pantalonach i kostiumie na czarnym tle, dwie odwrócone tyłem postaci na dalszym planie „Amadeusz”, reż. N. Rakowski (fot. B. Dziuba)

Premiera „Amadeusza” Petera Shaffera w Teatrze Miejskim w Gliwicach będzie spotkaniem z geniuszem wszech czasów, Wolfgangiem Amadeusem Mozartem. Gliwicki spektakl reżyseruje Norbert Rakowski.

Podobno muzyczny talent Mozarta objawił się już w wieku 3 lat. Gdy Wolfgang Amadeus skończył 5 lat, napisał swój pierwszy utwór. W wieku 8 lat miał już na koncie pierwszą symfonię. Kompozytorski geniusz, odmienił oblicze muzyki na zawsze. Uprawiał wszystkie gatunki muzyczne. Każdy z nich doprowadził do doskonałości. Swoje ostatnie dzieło – Requiem d-moll KV 626 – kończył na łożu śmierci.

Ta niezwykła biografia człowieka obdarzonego wielkim talentem posłużyła Peterowi Shafferowi do napisania sztuki luźno nawiązującej do życia klasyka wiedeńskiego. Autor wziął pod lupę relację młodego Mozarta i szacownego kompozytora Antonia Salierego. Na podstawie sztuki powstał także słynny film „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana.

„Amadeusz” to tragedia człowieka, który w imię chorobliwych ambicji nie potrafił dostrzec wspaniałości, jakie dało mu życie. W iluzorycznym zapatrzeniu w samego siebie nie tylko nie docenił ofiarowanych mu talentów, ale życie poświęcił na zniszczenie innych – mówi Norbert Rakowski, reżyser spektaklu.

Premiera „Amadeusza” jest zaplanowana na 17 czerwca. Spektakl w TMG przy ul. Nowy Świat 55–57 będzie można także obejrzeć 18, 19 i 20 czerwca. Bilety są dostępne na stronie teatr.gliwice.pl i w kasach.

mężczyzna w ciemnym kostiumie
„Amadeusz”, reż. N. Rakowski (fot. B. Dziuba)