Między tenorem a basem

Dodano: 15.03.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
pianistka Maria Szwajgier-Kułakowska (fot. materiały organizatora)

24 marca o godz. 16.00 rozpocznie się kolejny koncert muzyki poważnej z cyklu „Podwieczorki muzyczne”. W Willi Caro wystąpią Bogna Szwajgier i Maria Szwajgier-Kułakowska.

Tytuł marcowego koncertu nie bez powodu na pierwszy rzut oka kojarzy się z głosem ludzkim, a konkretnie jego barytonową odmianą. Jednak tym razem nie będziemy słuchać popisów wokalnych, gdyż bohaterem spotkania będzie wiolonczela. W rodzinie instrumentów smyczkowych pełni ona funkcję głosu „tenorowego”, w kwartecie smyczkowym jest natomiast głosem „basowym”.

Co ważniejsze jednak, jej brzmienie często bywa porównywane z głosem ludzkim, choć nawet najlepszy śpiewak operowy nie dysponuje skalą o rozpiętości 4,5 oktawy, ani też tak zróżnicowaną barwą. Wiolonczela raz mruczy jak kot na piecu, innym razem przeszywa salę dźwiękiem ostrym i jasnym jak trąbka, albo smutno wzdycha. A to i tak nie wszystkie z jej bogatych możliwości wcielania się w rozmaite dźwiękowe postacie.

Będzie można się o tym przekonać słuchając wspaniałych romantycznych arcydzieł dedykowanych temu instrumentowi w wykonaniu gliwickiej wiolonczelistki Bogny Szwajger. Przy fortepianie partnerować jej będzie prof. Maria Szwajger-Kułakowska - pianistka kameralistka o światowej renomie, towarzysząca od lat na estradzie koncertowej m.in. takim sławom, jak Wanda Wiłkomirska, Ida Haendel czy Igor Ojstrach. Zapowiada się więc kameralna uczta na najwyższym poziomie, pełna prawdziwie romantycznego ognia i bogactwa muzycznej fantazji.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 20.03.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

wiolonczelistka
Bogna Szwajgier