Aktualności | Mistrz komedii

Mistrz komedii

„Molière” Nicolasa Mignarda

Mistrz komedii

Opublikowane: 06.12.2022 / Sekcja: Kultura 

W 400. rocznicę urodzin Molière’a na retransmisję spektaklu Comédie-Française zaprasza kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Przedstawienie „Skąpiec” francuskiego mistrza komedii w reżyserii Lilo Baur rozpocznie się w czwartek 15 grudnia o godz. 20.00.

Jean Baptiste Poquelin – z wykształcenia prawnik, który nigdy nie pracował w zawodzie, jako Molière przeszedł do historii teatru. Założył w Paryżu trupę teatralną, która zbankrutowała, a sam Molière trafił do więzienia za długi. Nie ostudziło to jego entuzjazmu i wkrótce po zakończeniu odsiadki wrócił do pracy wędrownego aktora.

Jako komediopisarz pozostawił po sobie niezrównane satyryczne opisy siedemnastowiecznej francuskiej obyczajowości. W „Skąpcu” główny bohater, Harpagon, jest owładnięty manią gromadzenia bezużytecznych bogactw. W głównej roli podczas premiery zaprezentował się sam autor. Miała ona miejsce w 1668 roku na deskach słynnej Comédie-Française, która ma ten tytuł w swoim stałym repertuarze. We współczesnej inscenizacji „Skąpiec” ma zaskakująco aktualne przesłanie.

Bilety od 29 do 35 zł są do nabycia w kasie kina i na stronie amok.gliwice.pl.