"Młoda Polska" dłużej w Gliwicach

Dodano: 17.08.2021 / Sekcja:
wystawa fot. materiały Muzeum w Gliwicach

Co do tego, że wystawa „Młoda Polska” będzie wakacyjnym hitem – nie mieliśmy wątpliwości. Ale liczba zwiedzających, zachwyconych pracami najlepszych polskich twórców ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – przyprawiła nas o zawrót głowy. Od czasu rozpoczęcia wakacji, w tygodniu – każdego dnia –  liczba zwiedzających waha się pomiędzy 50 a 70 osób, a w weekendy dochodzi do 150 osób dziennie!

Tylko w lipcu wystawę „Młoda Polska”, której kuratorem jest Urszula Kozakowska-Zaucha, odwiedziło ponad dwa tysiące osób! W czerwcu było ich ponad tysiąc! W związku tym liczba zwiedzających wystawę przekroczy niebawem cztery tysiące osób! - Prezentacja prac najwybitniejszych młodopolskich twórców – Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Włodzimierza Tetmajera - to kolejne, bardzo udane, wspólne przedsięwzięcie programowe Muzeum w Gliwicach i Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2019 roku prezentowaliśmy, również cieszącą się sporym zainteresowaniem – wystawę <Kresy w malarstwie polskim> ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Życzyłem sobie wtedy, by stała się ona zapowiedzią naszych dalszych wspólnych działań. I tak się stało. Cieszę, że  narodowa instytucja kultury, jedna z najważniejszych w kraju, znalazła w naszej gliwickim placówce godnego ambasadora na Górnym Śląsku. Składam tu podziękowanie Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i wyrazy uznania Urszuli Kozakowskiej-Zausze, kuratorce obydwu wystaw, której pieczołowitym wyborom zawdzięczamy ogromną radość, jaka wiąże się z ich zwiedzaniem – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Entuzjastyczna reakcja odbiorców na wystawę  „Młoda Polska”, podziw zwiedzających dla artystycznego kunsztu, jakim tchną prezentowane na niej prace, utwierdziły nas także w przekonaniu, że przestrzeń Muzeum powinna być miejscem spotkania z takimi dziełami, które przede wszystkim ubogacają człowieka, a których źródłem są nieprzemijające wartości: dobro, prawda i piękno.

Z radością więc informujemy, że ze względu na ogromne zainteresowanie wystawa „Młoda Polska” w Muzeum w Gliwicach prezentowana będzie dłużej – aż do 19 września!

Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach.

(MwG)