Muzeum wraca z dwiema wystawami

Dodano: 24.06.2020 / Sekcja:
czerwona pościel – olej na płótnie „Wybebeszona”, A. Mickiewicz

„Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” i „Chmury” – to dwie wystawowe propozycje, które Muzeum w Gliwicach przygotowało dla miłośników sztuki na najbliższe miesiące. Ekspozycje można oglądać w ruinach teatru Victoria i Willi Caro.

Wystawa w spalonym teatrze przy al. Przyjaźni 18 prezentuje prace polskich artystów skupionych wokół niezależnego ruchu wystawienniczego lat 80. Po wprowadzeniu stanu wojennego azylem dla sztuki i artystów były kościoły, pracownie i prywatne mieszkania. W czterdziestą rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Muzeum w Gliwicach zaprasza na wystawę dzieł czterdziestu artystów, którzy w latach 80. wyrażali ducha wolności. Wśród ponad stu prezentowanych prac można zobaczyć twórczość między innymi Marii Anto, Jerzego Beresia, Jacka Sienickiego, Jerzego Tchórzewskiego czy Grupy Wprost. W ruinach teatru Victoria swoją twórczość zaprezentuje także Tadeusz Boruta, malarz, filozof i kurator wystawy „Oazy wolności”. Rozmowę z prof. Borutą przeprowadził Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. Można ją zobaczyć na YouTube'ie MwG. Wstęp na wystawę w ruinach teatru jest wolny. Ekspozycję można obejrzeć do 4 października, od wtorku do soboty między godz. 10.00 a 17.00.

Czytelnia Sztuki, która działa w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), zaprasza w swoje progi na wystawę „Chmury”. Prace z kolekcji fotograficznej Wojciecha Nowickiego, fotografa, eseisty i kuratora będzie można zobaczyć od 30 czerwca.