Nasze Muzeum wśród najlepszych

Dodano: 20.07.2021 / Sekcja:
obrazy zawieszone na muzealnej ścianie Wystawa „Fedruję śląski krajobraz...” (fot. J. Janowska / materiały organizatora)

Muzeum w Gliwicach zostało nagrodzone w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego na Wydarzenie Muzealne Roku 2020. Wystawa „Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek – Jan Bułhak” okazała się najciekawsza w regionie i zdobyła nagrodę główną w kategorii „Wystawy”. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało także do Muzeum za wystawę „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Brawo, muzealnicy!

Kapituła konkursu doceniła gliwickie muzeum za  dwie wystawy tematycznie związane z naszym regionem. Kuratorem obu ekspozycji był Marek Meschnik.

W Willi Caro prezentowane było malarstwo Rafała Malczewskiego i fotografie Antoniego Wieczorka oraz Jana Bułhaka. W ramach wystawy „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” były to obrazy z cyklu „Czarny Śląsk” i fotografie reportażowe Antoniego Wieczorka. Przygotowana przez Muzeum w Gliwicach wystawa była wyjątkowa, stanowiła bowiem pierwszą (po pokazach kompozycji Malczewskiego w 1935 roku) próbę całościowej rekonstrukcji śląskiego cyklu. Obrazy olejne, akwarele i szkice ukazujące Śląsk uzupełniały wykonane przez Antoniego Wieczorka fotografie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Druga śląska wystawa prezentowana była w Czytelni Sztuki w Willi Caro. To fotografie Jana Bułhaka. W 1936 roku powstał przekrojowy obraz podróży autora na Śląsk, od górnośląskiego zagłębia przemysłowego na Śląsku Czarnym, przez Śląsk Zielony na południu, po Śląsk Biały na północy województwa.

Muzealnikom z Gliwic należą się gratulacje, zwłaszcza że często sięgają po nagrody za swoją pracę. W 2019 roku konkurs Marszałka Województwa Śląskiego wygrała wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, prezentowana w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. W tej samej edycji Marszałek wyróżnił także muzealną publikację książkową: „Gliwice. Biografia miasta” dr. Bogusława Tracza. (mm)