Nie żyje prof. Andrzej Schmidt

Dodano: 28.06.2021 / Sekcja:
zdjęcie profesora z mikrofonem i napis "prof. Andrzej Schmidt 1922–2021"

Zmarł prof. Andrzej Schmidt, wybitny historyk jazzu i wykładowca akademicki, nestor gliwickiego środowiska jazzowego. Prof. Schmidt odszedł 26 czerwca, w lipcu skończyłby 99 lat.

O śmierci prof. Andrzeja Schmidta poinformował jego syn, trębacz jazzowy Piotr Schmidt.

Andrzej Schmidt urodził się w 1922 roku w Wielkich Oczach na Podkarpaciu. Po wojnie przyjechał do Gliwic. W naszym mieście nawiązał wiele muzycznych kontaktów, który zaowocowały stworzeniem jednego z najciekawszych polskich środowisk jazzowych. Andrzej Schmidt zawsze odgrywał w nim ważną rolę. Z bratem Adamem Schmidtem grał w swingowym zespole Sweet Jazz (Andrzej Schmidt na fortepianie). Próby odbywały się w Instytucie Muzycznym (późniejszej Szkole Muzycznej I i II stopnia). Wśród fanów zespołu Sweet Jazz był między innymi ówczesny uczeń gliwickiej szkoły muzycznej, Andrzej Kurylewicz.

Andrzej Schmidt był członkiem Śląskiego Jazz Clubu, działaczem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, publicystą i krytykiem muzycznym. Zawodowo przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną, pełnił funkcję dziekana Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kolebki polskiego jazzu.

Prof. Andrzej Schmidt napisał bestsellerową „Historię jazzu”, kompendium wiedzy o tym gatunku muzycznym – od jego amerykańskich początków po czasy współczesne. W 2016 roku za swój wkład w dziedzinie muzykologii został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wspominając Profesora, warto zobaczyć wywiad zrealizowany z okazji 60-lecia działalności Śląskiego Jazz Clubu.