Aktualności | Nieodgadniony. Hieronim Bosch

Nieodgadniony. Hieronim Bosch

Fot. materiały organizatora

Nieodgadniony. Hieronim Bosch

Opublikowane: 20.11.2023 / Sekcja: Kultura 

Czas na drugą odsłonę cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”. Kim był Hieronim Bosch i jak został zapamiętany? Spotkanie poświęcone intrygującemu malarzowi zaplanowano 24 listopada na godz. 17.00.

Hieronim Bosch, a właściwie Jheronimus (Jeroen) van Aken – niderlandzki malarz tworzący na przełomie średniowiecza i renesansu – to jeden z najbardziej tajemniczych i niejednoznacznych artystów wszech czasów. Jego obrazy, wypełnione dziwacznymi monstrami, wymyślnymi torturami, ale też przesycone głęboką symboliką religijną, alchemiczną oraz okultyzmem, od zawsze budziły skrajne emocje. Na wieki ugruntowały także przekonanie o nim jako o twórcy wykluczonym, chorym psychicznie, żyjącym na marginesie społeczeństwa. Po latach okazało się, że prawda o artyście jest bardziej złożona, a sam Hieronim jest lepszym życiowym graczem, niż sądzono. Która z jego twarzy była najbliższa rzeczywistości? A może… wszystkie? Na te pytania odpowiedzi będzie można znaleźć podczas wykładu historyczki sztuki Marty Witoń-Jankowskiej „Nieodgadniony. Hieronim Bosch (ok. 1450–1516)”.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, podczas którego uczestnicy skupiają się nie tylko na tym, co mieści rama obrazu, ale wychodzą także poza nią i z bliska przyglądają się tym, którzy tworzą – artystom. Wykłady mają formę konwersatoriów i odbywają się raz w miesiącu w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

Więcej informacji na muzeum.gliwice.pl. (Muzeum/bb)