Aktualności | Nowe miejsce dla sztuki

Nowe miejsce dla sztuki

Fot. materiały Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Nowe miejsce dla sztuki

Opublikowane: 09.08.2023 / Sekcja: Kultura 

W Gliwicach rozpoczął działalność Bank Sztuki Gliwice. To miejsce przeznaczone dla lokalnych artystów, którzy chcą zaprezentować swoje prace, ale także dla widzów – wystawione za szybą galerii dzieła można podziwiać także z zewnątrz.

Bank Sztuki Gliwice to pomysł, który zrodził się wśród pracowników Mostostalu Zabrze Nieruchomości – firmy, która jest właścicielem budynku BIPROHUT, czyli rozpoznawalnego gliwickiego biurowca, zlokalizowanego naprzeciwko dworca PKP przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Właśnie tam, w piątek 4 sierpnia, otwarta została nowa przestrzeń wystawiennicza.

Nowa minigaleria powstała z myślą o lokalnych twórcach, którzy chcieliby pokazać swoje prace szerszej publiczności. Będą w niej prezentowane także dzieła uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach. Na jednej ze ścian budynku w przyszłości powstać ma także mural.

Dzieła artystów, które zostaną umieszczone w galerii, będą podziwiane przez mieszkańców, przechodniów, przyjezdnych gości oraz pracowników biurowca – mówią pomysłodawcy. – Z uwagi na rozmiar galerii ekspozycje będą precyzyjnie zaplanowane, wystawy w jej wnętrzu będą dziełami jednego artysty lub wystawami tematycznymi koncentrującymi się na wybranej tematyce.

Ekspozycje będą prezentowane w miesięcznych cyklach. Co ważne, by obejrzeć wystawione dzieła nie trzeba nawet wchodzić do galerii. Prace są dostępne dla każdego przechodnia – można zobaczyć je, stojąc na chodniku. Obecnie prezentowane są prace Alicji Iwanickiej – inspirowane gliwickimi wieżami ciśnień.

Przeciecię czerwonej szarfy podczas otwarcia galerii Wejście do Banku Sztuki Gliwice