Aktualności | Od Stadtwaldu do Zatorza – XXI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Od Stadtwaldu do Zatorza – XXI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Osiedle Leśne przy ul. Horsta Bienka, ok. 1905 r. (fot. ze zbiorów Muzeum w Gliwicach)

Od Stadtwaldu do Zatorza – XXI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Opublikowane: 22.09.2023 / Sekcja: Kultura 

23 i 24 września odbędą się Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego organizowane przez Muzeum w Gliwicach. To już dwudziesta pierwsza odsłona wydarzenia, które tym razem poświęcone będzie Zatorzu – dzielnicy miasta zdecydowanie zasługującej na lepsze poznanie. Zaplanowano wycieczki terenowe, foldery tematyczne i wykład. Jest w czym wybierać!

Choć Zatorze to terytorialnie jedna z mniejszych dzielnic na mapie Gliwic, to właśnie w jej granicach administracyjnych znajdują się tak charakterystyczne i ważne dla historii, kultury oraz gliwickiej współczesności obiekty jak kościół pw. Chrystusa Króla, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich czy Stadion Miejski im. Piotra Wieczorka. To teren o mocno przemysłowych korzeniach (w 2 poł. XIX w. powstała tutaj jedna z największych rozrządowych kolei w Europie, przy której zbudowano wielkie Zakłady Naprawy Wagonów i Warsztaty Naprawy Lokomotyw), osiedla robotnicze, ale też secesyjne i modernistyczne kamienice. To także „kraina dzieciństwa” jednego z najwybitniejszych śląskich pisarzy, Horsta Bienka, i miejsce przenikania się odmiennych kulturalnie i religijnie światów.

Planowane atrakcje

 • Wycieczki terenowe – zwiedzanie kościoła pw. Chrystusa Króla, Stadionu Miejskiego im. Piotra Wieczorka, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 (Szkoła Podstawowa nr 18) im. Jana Pawła II, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i cmentarza żydowskiego, wycieczka po wybranych zabytkowych kamienicach i willach na Zatorzu oraz osiedlach mieszkaniowych dzielnicy, a także wycieczka śladem gliwickich wątków życiorysu Horsta Bienka. 

  Na wycieczki obowiązują zapisy – będą przyjmowane od 18 września pod numerem telefonu: 783 560 006. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach tylko pod opieką dorosłych.
   
 • Wykład o historii Zatorza, wybranych ciekawych obiektach architektonicznych i innych punktach znajdujących się na terenie dzielnicy. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 23 września, w godz. 16.00–17.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14).
   
 • Foldery  tematyczne – Damian Recław: „Historia Zatorza. Najstarsze dzieje”, „Historia Zatorza. Industrializacja i urbanizacja”, „Historia Zatorza. Wybrane tematy”, „Historia Zatorza. Od 1945 r. do chwili obecnej”; Andrzej Wysocki „Rozwój terytorialny dzielnicy i zmiany nazw jej ulic”; Anna Kulczyk „Parafia i kościół pw. Chrystusa Króla w Gliwicach”; Jarosław Mach: „Układ urbanistyczny i rozwój przestrzenny Zatorza”, „Wybrane osiedla i zespoły mieszkaniowe”, „Zielone Zatorze”; Ewa Pokorska-Ożóg „Kamienice Dzielnicy Zatorze (wybrane obiekty)”; Joanna Puchalik „Od Waldschule do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8”; Przemysław Nadolski: „Koszary artylerii (Górnośląskie Centrum Edukacji)”, „Zakłady Materiałów Ogniotrwałych (Didier) i Odlewnia Alfreda Gutsmanna (Polmozbyt)”, „Wodociągi i kanalizacja w Gliwicach”; Karolina Jakoweńko „Od Bet tahary do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich”; Grzegorz Muzia „Sport na Zatorzu”; Małgorzata Makowska „Powrót do dzieciństwa – gliwickie lata Horsta Bienka”.

  Foldery będą dostępne w poszczególnych oddziałach muzeum – w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Willi Caro, Zamku Piastowskim i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

XXI GDDK zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Szczegółowe informacje dostępne są na muzeum.gliwice.pl.

Plakat promujący wydarzenie