Pamiętają o ofiarach marszu śmierci

Uaktualniono: 17.01.2020 / Sekcja: / pdf
pomnik ku czci pomordowanych w marszu śmierci na cmentarzu centralnym fot. Z. Daniec / UM Gliwice

W 75 rocznicę marszu śmierci z Auschwitz-Birkenau do Gliwic uczestnicy Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju upamiętnią ofiary ewakuacji hitlerowskiego obozu. 28 stycznia sztafeta zakończy się w Gliwicach.

Zbliżające się w 1945 roku wojska koalicji antyhitlerowskiej przesądziły o likwidacji obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Między 17 a 21 stycznia w pieszych kolumnach wyprowadzono blisko 56 tys. więźniów. Zimowe warunki, głód, wycieńczenie – wielu z nich zmarło przed dotarciem do transportów kolejowych. Wielu z nich zastrzelili konwojujący ich esesmani.

Gliwice były ostatnim miastem na jednej z tras marszów śmierci. Ostatni odcinek Biegu Pamięci Ze Światłem Pokoju 28 stycznia zakończy się w Gliwicach, na cmentarzu Centralnym. Zostaną tam złożone kwiaty na mogiłach, do których w 1948 roku przeniesiono szczątki ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Zrobią to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach oraz Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, którzy włączają się obchody rocznicowe. Zakończenie wydarzenia zaplanowano na Zatorzu – na tak zwanym nowym cmentarzu żydowskim i w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). (mm)