Aktualności | Rozczarowanie jest seryjnym mordercą. Spotkanie z Joanną Oparek

Rozczarowanie jest seryjnym mordercą. Spotkanie z Joanną Oparek

Fot. Wojtek Nurek

Rozczarowanie jest seryjnym mordercą. Spotkanie z Joanną Oparek

Opublikowane: 22.05.2024 / Sekcja: Kultura 

Nakładem Czytelni Sztuki ukazał się wybór dramatów Joanny Oparek – związanej z Gliwicami poetki i dramatopisarki, która w ostatnich latach z sukcesem zadebiutowała także jako reżyserka. Spotkanie z autorką, promujące książkę „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą”, odbędzie się w sobotę, 25 maja, w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Wstęp wolny.

Książka „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą”, wydana przez Muzeum w Gliwicach, łączy rozumienie dramatu jako gatunku literackiego i tego, co bywa określane jako tekst dla teatru. Wyboru sztuk dokonała autorka – w publikacji znalazły się trzy komediodramaty, które już sprawdziły się na scenie: „Wężowisko”, „Całe życie” i „Dobra rodzina”, a także sztuka „Osobliwość/Singularity” oraz teksty, które Joanna Oparek określa jako dramaty poetyckie lub poetyckie płaszczyzny tekstu: „Berlin Porn” i „Małe powinności” – utwór nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2023, który stał się także kanwą słuchowiska zrealizowanego przez Radio Kraków.

Przypomnijmy, że najnowsza sztuka zamieszczona w zbiorze, czyli „Dobra rodzina”, została napisana na zamówienie Muzeum w Gliwicach, a jej akcja toczy się w naszym mieście. Premiera spektaklu odbyła się w październiku 2023 roku na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Sztuka jest niezwykle gorąco przyjmowana przez publiczność, która odkrywa w spektaklu wiele punktów odniesienia zarówno do obecnego, jak i zmitologizowanego przez pamięć głównej bohaterki pejzażu naszego miasta – mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik do spraw programowych Muzeum w Gliwicach i dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Spotkanie z Joanną Oparek rozpocznie się o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Więcej na muzeum.gliwice.pl, teatr.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)

Okładka książki