Aktualności | „Rozsiani” – spotkanie z podróżnikami

„Rozsiani” – spotkanie z podróżnikami

Fot. materiały organizatora

„Rozsiani” – spotkanie z podróżnikami

Opublikowane: 22.05.2023 / Sekcja: Kultura 

Zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują – Beata i Paweł Pomykalscy poprowadzą kolejne spotkanie z cyklu „Rozsiani”. Wydarzenie, tym razem poświęcone Pradze, odbędzie się w sobotę, 27 maja, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Stolica Republiki Czeskiej, która będzie tematem najbliższego spotkania z serii „Rozsiani”, kojarzy się przede wszystkim z imponującym mostem Karola, majestatycznym zamkiem na Hradczanach czy eleganckim rynkiem z pięknym ratuszem. Tymczasem miasto może też pochwalić się jedną z najlepiej zachowanych w Europie dzielnic żydowskich – Józefowem. Znajduje się w niej aż sześć wiekowych synagog, ratusz, Sala Obrzędowa, cmentarz, na którym najstarszy nagrobek pochodzi z XV wieku, a także mnóstwo okazałych kamienic. 

O urokach Pragi opowiedzą Beata i Paweł Pomykalscy. Podróżnicy na co dzień mieszkają w Gliwicach, współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników, w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach „Śladami Żydów z Górnego Śląska”. Prowadzą blog „Adventum – konkretnie o podróżach”. W 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w Domu Pamięci żydów Górnośląskich przy ulicy Poniatowskiego 14. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje można znaleźć na muzeum.gliwice.pl.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich