Aktualności | Sierpień w Gliwicach nie będzie nudny

Sierpień w Gliwicach nie będzie nudny

Sierpień w Gliwicach nie będzie nudny

Opublikowane: 01.08.2023 / Sekcja: Kultura 

Lipiec okazał się bardzo bogaty w kulturalne propozycje – Centrum Kultury Victoria postarało się o niezwykle różnorodny program, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Druga część wakacji zapowiada się równie ciekawie. W sierpniu do znanych nam już cyklicznych wydarzeń dołączą inne kulturalne atrakcje, m.in. Parkowe Lato. To będzie kolejny miesiąc wypełniony kulturą i masą wyśmienitej zabawy. Bądźcie #BLISKO!

Choć połowa wakacji jest już za nami, poziom energii w Gliwicach nie maleje. W sierpniu znów podkręcimy temperaturę, bo w naszym mieście szykują się niepowtarzalne imprezy kulturalne. Zanim jednak zapowiemy, co przed nami, warto podsumować to, co działo się w lipcu. A jedno wiemy na pewno – nudy nie było!

Działo się w lipcu…

Lipiec już pierwszego dnia przyniósł nam sporą dawkę atrakcji. Miasto opanowali Ulicznicy, którzy gościli w Gliwicach w każdą sobotę. Bawili, zaskakiwali, inspirowali sztuką, a wszystko w oryginalnym, ulicznym stylu. Najmłodsi widzowie mogli zobaczyć spektakle w wykonaniu Teatru Mozaika, Teatru Uszytego, Teatru Miejsca, Teatru I co było dalej oraz Teatru Barnaby. O widowiska dla starszych widzów zadbali z kolei: Murmuyo, Pan Li, Imre Bernath, Cia. Manolo Alcántara, HURyCAN, a także Luis i Pedro Sartori do Vale.

W czasie oczekiwań na kolejne spektakle Uliczników miastem rządziła muzyka. 15 lipca Plac Główny przed PreZero Areną Gliwice wypełnił się mocnym, rockowym brzmieniem. Wszystko za sprawą Gliwickiego Portu Rocka, który w tym roku wygrał zespół Sad Smiles. Wybrzmiewał też Rynek Kultury. Cykliczną imprezę rozkręciły gorące latynoskie rytmy – na scenie wystąpili Juanky Leon & Sabrosura Viva, była salsoteka i pokaz samby brazylijskiej. W Ruinach Teatru Victoria zaprezentowany został też poemat muzyczny „Progrom” w wykonaniu Wacława Zimpla i Alex Freiheit, a Bogusław Ziębowicz opowiedział o zespole Dead Can Dance. A gdyby komuś muzyki było mało – w ostatni weekend lipca rozpoczął się 24. Gliwicki Festiwal Bachowski. Mogliśmy usłyszeć już dwa koncerty: „Muzyka na królewskim dworze Sasów” oraz „Recital organowy”.

W lipcu nie zabrakło też atrakcji filmowych oraz kreatywnych warsztatów dla całych rodzin. Rynek Kultury odwiedził znany krytyk filmowy i youtuber Tomasz Raczek. W każdą sobotę w innej części miasta życiem tętniły Kulturalne Podwórka, a w niedziele otwierało się Letnie Kino Plenerowe z ciekawymi seansami dla małych i dużych. To był wspaniały czas! 

… będzie się działo w sierpniu!

Właśnie rozpoczynamy wakacyjną rundę drugą. W sierpniu czekają nas atrakcje, które już świetnie znamy, ale i takie, które odbędą się w tym roku po raz pierwszy. Jedną z propozycji jest festiwal Bachowski, czyli muzyczna uczta dla wszystkich melomanów. W Gliwicach wystąpią utalentowani artyści z Polski i zagranicy, prezentujący kompozycje Jana Sebastiana Bacha i innych znanych i cenionych kompozytorów. Po dwóch koncertach, które odbyły się w lipcu, zaplanowano jeszcze trzy:

 • 3 sierpnia, godz. 19.00 | Ruiny Teatru Victoria (al. Przyjaźni 18)
  „Ojcowie i syn” | Michaela Koudelková, Orkiestra Barokowa Cornu Copiae, Karolina Habało,
 • 6 sierpnia, godz. 18.00 | Ewangelicko-Augsburski Kościół Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 18) 
  „Bach i średniowieczna muzyka ormiańska” | Grigor Arakelian, Varvara Manukyan,
 • 11 sierpnia, godz. 19.30 | Kościół pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4)
  „Nadszedł czas, przygotujcie się” | Lisa Rombach, Pandolfis Consort, Elżbieta Sajka-Bachler.

Przypomnijmy, że koncerty w ramach 24. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego są biletowane. Sprzedaż prowadzona jest w biurze festiwalowym (Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych, ul. Studzienna 6) od poniedziałku do piątku w godz. 13.00–18.00 oraz za pośrednictwem strony internetowej bilety24.pl.

W sierpniu warto pamiętać też o Parkowym Lecie, które już po raz 18. zawita do naszego miasta. Zachęcamy, by zajrzeć do parku Chopina, gdzie co tydzień – w sobotę o godz. 19.30 – rozpoczynać się będą koncerty. Wstęp jest bezpłatny. Wystąpią: 

 • 5 sierpnia | „Żydowska ulica” | Iza Szafrańska z zespołem,
 • 12 sierpnia | „Maniana” | Orkiestra Na Dużym Rowerze,
 • 19 sierpnia | „Tribute to Randy Crawford” | Justyna Hubczyk-Piechota z zespołem,
 • 26 sierpnia | „Transkarpackie Etno Dance” | Luiku.

Także w parku Chopina odbędzie się kolejny w tym sezonie koncert w ramach Otwartego Salonu Muzycznego. W niedzielę, 20 sierpnia, o godz. 12.00 w podróż po dźwiękach XIX-wiecznej Europy słuchaczy zabierze Zespół Muzyki Salonowej Eleganza. W programie: walce, czardasze, serenady, marsze i tańce utrzymane w klasycznym, lekkim nastroju. Wstęp wolny.

A to nie koniec muzycznych atrakcji. W dwa weekendy sierpnia w Gliwicach zabrzmi jazz, bo po raz kolejny odbędzie się organizowany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach. Na scenie, w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 7–9, pojawią się młode, wschodzące gwiazdy muzyki jazzowej i okołojazzowej. Czeka nas aż osiem występów:

 • 11 sierpnia
  19.00 | ZIEMIA „Ziemia Dniem” 
  21.00 | Tomasz Wendt Quartet ft. Michał Miśkiewicz – Daily Things,
 • 12 sierpnia
  19.00 | Paweł Palcowski Quartet ft. Arek Skolik & Marcin Pater
  21.00 | Andrzej Święs Trio ft. Rafał Sarnecki i Paweł Dobrowolski – Flying Lion,
 • 18 sierpnia
  19.00 | Damian Kostka ft. Piotr Schmidt & Piotr Matusik – Rules for Being Human
  21.00 | Natalia Capelik-Muianga z zespołem,
 • 19 sierpnia
  19.00  | Duo Fuss / Leichtfried
  21.00  | Wojciech Myrczek – Celebrating The Journey.

Wstęp na koncerty jest biletowany. Sprzedaż online prowadzona jest na stronie sjc.pl. Wejściówki obejmują również zwiedzanie Międzynarodowej Wystawy Plakatu, czyli prezentacji prac graficznych z różnych zakątków świata.

Niedzielne popołudnia i wieczory bez wątpienia należeć będą do Letniego Kina Plenerowego. Podobnie jak w lipcu, w każdą niedzielę sierpnia w różnych dzielnicach miasta wyświetlane będą filmy w dwóch blokach: o godz. 18.00 dla dzieci, o godz. 20.00 dla dorosłych. Pierwszy sierpniowy seans zaplanowano na 6 sierpnia w Łabędach przy ul. Piaskowej – będzie można zobaczyć „Śnieżną paczkę” i  „Greenland”. Bierzcie koce, maty piknikowe, leżaki i bawcie się dobrze! Wstęp wolny. 

Harmonogram na kolejne niedziele:

 • 13 sierpnia | Obrońców pokoju, teren SP 39 
  18.00 – „Kraina Smoków” | 20.00 – „Jeden gniewny człowiek”,
 • 20 sierpnia | Trynek – teren ZS Samochodowych, ul. Kilińskiego 
  18.00 – „Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska” | 20.00 – „W trójkącie”,
 • 27 sierpnia | Plac Grunwaldzki 
  18.00 – „Jaskiniowiec” | 20.00 – „Fabelmanowie”.

Wciąż trwają także Kulturalne Podwórka z ciekawymi warsztatami dla całych rodzin. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę od godz. 11.00 do 14.00 w różnych częściach miasta:

 • 5 sierpnia | CH Forum, ul. Lipowa 1 | tworzenie lampionów, warsztaty rękodzielnicze, animacje,
 • 12 sierpnia | plac przed ZSP nr 5, ul. Kozielska 39, dzielnica Wojska Polskiego | tworzenie witraży, warsztaty rękodzielnicze i animacje,
 • 19 sierpnia | boisko przy ZSP nr 3, ul. Asnyka, Trynek | malowanie kubeczków, warsztaty rękodzielnicze i animacje,
 • 26 sierpnia |plac przed ZSO nr 8, ul. Syriusza 30, Kopernik | warsztaty rękodzielnicze, tworzenie ozdobnej doniczki, animacje.

Niezwykle różnorodne atrakcje  w każdy piątek czekają również przy alei Przyjaźni i w Ruinach Teatru Victoria, czyli na uwielbianym przez gliwiczan Rynku Kultury. W programie tradycyjnie cotygodniowe otwarcie tarasu z barem i częścią gastronomiczną o godz. 19.00, a o godz. 20.00 część artystyczna w Ruinach Teatru Victoria. Zaplanowano:

 • 4 sierpnia | Afrobeat | Koncert The Afronauts i warsztaty bębniarskie
 • 11 sierpnia | Poets of Today – Voices of Tomorrow | spotkanie z poetkami i poetami,
 • 18 sierpnia | Fair Play Crew | spektakl kabaretowo-taneczny „Kiedyś to było”,
 • 25 sierpnia | Dyemotion | spektakl teatru tańca „Materia”.

Miłośnicy książek, pasjonujących spotkań i dobrej zabawy powinni z kolei zapamiętać datę 27 sierpnia. Właśnie wtedy do Gliwic po raz kolejny zawita największy wędrowny festiwal literacki Miedzianka Po Drodze. Nasze miasto znów ugości wspaniałych uczestników imprezy, dzięki czemu ostatnią niedzielę sierpnia wypełni masa atrakcji z literaturą w tle. 

Petarda na zakończenie wakacji, czyli Show Off Fest

W ubiegłym roku na showoffowej scenie mogliśmy usłyszeć Gibbsa, Jakuba Skorupę i WalusiaKraksaKryzys. Tym razem jedną z największych gliwickich imprez tego lata rozkręcą m.in. Fisz Emade Tworzywo, NANGA, Dziwna Wiosna, RAT KRU i PROJEKT01. Będzie też strefa relaksu, gastronomiczna, a nawet artystyczna, w której każdy będzie mógł stworzyć swoją wymarzoną festiwalową stylówkę. Zapamiętajcie datę 2 września, tam trzeba być!

Na wakacyjne imprezy kulturalne zaprasza Centrum Kultury Victoria. Szczegółowe informacje będą pojawiać się na bieżąco na stronie ckvictoria.pl, Gliwice.eu oraz w aplikacji [GAMA].

Plakat promujący Letnie Kino Plenerowe Plakat promujący Rynek Kultury Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach Plakat promujący Gliwicki Festiwal Bachowski Plakat promujący Parkowe Lato