Aktualności | Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy

Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy

Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy

Opublikowane: 13.04.2021 / Sekcja: Kultura 

W sobotę 17 kwietnia o godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty online Muzeum w Gliwicach. Ich bohaterem będzie Jan Bułhak.

Choć pandemia nie pozwoliła się nam długo cieszyć wystawą „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka” prezentowaną w Czytelni Sztuki, nie chcemy się z nią jeszcze rozstawać. W sobotę, 17 kwietnia, zapraszamy za warsztaty, podczas których - wykorzystując specjalnie przygotowaną mapę i oczywiście reprodukcje zdjęć słynnego, międzywojennego fotografia – stworzymy nasz własny elementarz turystyczno-krajoznawczy! W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii przybliżającej ówczesne województwo śląskie.

Bułhak wywiązał się ze swojej pracy znakomicie – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Podczas naszej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, zabierzemy odbiorców w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie…samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki!

Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też… serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i… zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP. Materiały do przygotowania elementarza można pobrać na stronie Muzeum, a wydrukowane, w wersji kolorowej i formacie A3 uczestnicy zajęć odebrać mogą od wtorku, 13 kwietnia w Willi Caro.
Wszystkie zdjęcia Jana Bułhaka pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zapisy na warsztaty: tel. 783 560 006. (mat. org.)