Aktualności | Sztuka na ekranie. Borromini i Bernini

Sztuka na ekranie. Borromini i Bernini

Fot. materiały organizatora

Sztuka na ekranie. Borromini i Bernini

Opublikowane: 23.02.2024 / Sekcja: Kultura 

Dwaj utalentowani artyści i jedna z najbardziej znanych rywalizacji wszech czasów – w niedzielę, 25 lutego, Kino Amok zaprasza widzów w niezwykłą filmową podróż przez barokowy Rzym. Seans „Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości” zostanie wyświetlony w ramach cyklu „Sztuka na ekranie”.

To opowieść o architektonicznej rewolucji przeprowadzonej przez mistrza, który na zawsze zmienił oblicze Wiecznego Miasta. Francesco Borromini z odwagą podążał za ideą, poszerzał granice własnych możliwości, zwalczał utarte konwencje i uprzedzenia, a jego styl różnił się od stylu współczesnych mu architektów. Sztuka, która tak go fascynowała, przemieniła się w demona, który pożerał go od środka, aż w końcu artysta zdecydował się na ostateczny krok i wybrał śmierć.

Choć film jest przede wszystkim opowieścią o Borrominim i jego zmaganiach z samym sobą, pozwala też zajrzeć za kulisy rywalizacji architekta z Giovannim Lorenzo Berninim. Zatarg tych dwóch gigantów baroku na zawsze zapisał się w historii sztuki.

Reżyserem filmu jest Giovanni Troilo, a za muzykę odpowiada Remo Anzovino. W czasie seansu można zobaczyć wiele kultowych miejsc, m.in. pałac Barberini, Bazylikę św. Piotra, kościół San Carlo alle Quattro Fontane czy Piazza Navona. Twórcy zadbali o niepowtarzalne wrażenia wizualne, które wzbogacają komentarze ekspertów i znawców sztuki, z pisarzem i krytykiem Waldemarem Januszczakiem na czele.

Seans rozpocznie się o godz. 18.00 w Kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Więcej na amok.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (bb)