Aktualności | Trzy sztuki w gliwickim finale

Trzy sztuki w gliwickim finale

Fot. A. Hawałej

Trzy sztuki w gliwickim finale

Opublikowane: 14.11.2023 / Sekcja: Kultura 

„Dobre papiery” Anny Wakulik, „Pray the Gay Away” Michała Kordy, „Szwaczka” Łukasza Barysa – to trzy finałowe sztuki drugiej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Zwycięzcę poznamy 18 listopada.

Do tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach, zgłoszono ponad 90 utworów scenicznych. Do etapu przedfinałowego zostało zakwalifikowanych 19 sztuk, spośród których jury wybrało trzy. Są to w kolejności alfabetycznej:

  • „Dobre papiery” Anny Wakulik – przewrotna opowieść o przywłaszczonej tożsamości, błyskotliwie żonglująca stereotypami narodowymi;
  • „Pray the Gay Away” Michała Kordy – przejmująca historia osób poddanych próbom zmiany orientacji seksualnej z homoseksualnej na heteroseksualną;
  • „Szwaczka” Łukasza Barysa – gorzka diagnoza kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem.

Wyboru zwycięskiej sztuki dokona kapituła pod przewodnictwem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w której zasiadają także: Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

Cenię utwory uważne na formę. Napisane z szacunkiem dla słowa, nie zagadane. Posługujące się skrótem, metaforą, w sposób oryginalny budujące sytuację dramatyczną. Patrzę na dramat jak na partyturę – zapis otwarty, który uruchamia myślenie, wyobraźnię, wywołuje emocje, odsłania świeże spojrzenie na doświadczenia egzystencjalne. I wśród tej puli tekstów zgłoszonych do 2. etapu Konkursu im. Tadeusza Różewicza znalazłam sztuki, które w jakiś sposób spełniły moje oczekiwania – mówi Zyta Rudzka.

Sobotnia uroczystość finałowa odbędzie się w Teatrze Miejskim. Tego dnia premierowo zaprezentowany zostanie spektakl internetowy „Feblik” na podstawie sztuki Małgorzaty Maciejewskiej, nagrodzonej w I edycji konkursu. Zaplanowano także premierę książki zawierającej wszystkie finałowe sztuki I edycji.

Patronem nagrody dramaturgicznej jest Tadeusz Różewicz, Honorowy Obywatel Gliwic. Pisarz mieszkał w naszym mieście od 1949 do 1968 roku. To w Gliwicach powstało wiele jego utworów, z dramatem „Kartoteka” na czele. Różewicz był związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP. 

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na nagrodarozewicza.pl. (bb)

Autorzy fibałowych sztuk na grafice