Aktualności | Uwikłani. Auguste Rodin i Camille Claudel

Uwikłani. Auguste Rodin i Camille Claudel

Fot. materiały organizatora

Uwikłani. Auguste Rodin i Camille Claudel

Opublikowane: 15.02.2024 / Sekcja: Kultura 

Czas na jedną z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych historii miłosnych świata sztuki. Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, którego bohaterami będą Auguste Rodin i Camille Claudel.

Gdy w 1884 r. w pracowni genialnego rzeźbiarza Auguste’a Rodina pojawiła się odważna i utalentowana, niespełna 20-letnia Camille Claudel, życie tych dwojga zmieniło się na zawsze. Na przekór konwenansom epoki stworzyli mocny, pełen namiętności oraz kreatywnej energii rzeźbiarski duet, jednak ich historia od samego początku zmierzała do tragicznego finału, którego skutki dotknęły i na lata naznaczyły zwłaszcza jedno z nich.

Dziś Auguste Rodin jest uważany za ojca współczesnej rzeźby oraz jednego z najbardziej wpływowych rzeźbiarzy wszech czasów. Co się stało z Camille i dlaczego dopiero po śmierci zaczęła odgrywać główną rolę… w swoim życiu?

Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można poszukać podczas wykładu historyczki sztuki Marty Witoń-Jankowskiej „Uwikłani. Auguste Rodin (1840–1917) i Camille Claudel (1864–1943)”, który rozpocznie się w piątek, 16 lutego, o godz. 17.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, w trakcie którego uczestnicy skupiają się nie tylko na tym, co mieści rama obrazu, ale wychodzą także poza nią i z bliska przyglądają się tym, którzy tworzą – artystom. Wykłady mają formę konwersatoriów i odbywają się raz w miesiącu w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

Więcej informacji na muzeum.gliwice.pl oraz w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)