Aktualności | W folkowym klimacie

W folkowym klimacie

Kapela Góralska Beskid/fot. materiały CKV

W folkowym klimacie

Opublikowane: 26.04.2024 / Sekcja: Kultura 

Na Scenie Bojków szykuje się kolejna atrakcja dla miłośników muzyki i dobrej zabawy. Centrum Kultury Victoria zaprasza na Gliwickie Spotkania Folkowe. W ciągu jednego dnia zagrają aż trzy zespoły – W sam raz, Kapela Góralska Beskid i Kapela Fakiry. Będzie miejsko, ale i góralsko.

Gliwickie Spotkania Folkowe to nowa propozycja CKV – nie tylko koncerty, ale również doskonała okazja do poznania różnych kultur. 27 kwietnia na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) wystąpią zespoły, które tworzą autorską muzykę i – przy zachowaniu wartości tradycji ludowych – szukają nowości. Z jednej strony poruszają podobną tematykę, ale z drugiej przedstawiają zupełnie różne odmiany muzyki folkowej.

W sam raz

Zespół powstał w pandemii, a w jego skład wchodzą gliwiccy muzycy – Tadeusz Strassberger (akordeon, śpiew), Jarosław Spałek (kornet, śpiew) oraz Piotr Rożankowski (kontrabas, śpiew). W lipcu 2023 roku do grupy dołączyli muzycy South Silessian Brass Band – Adam Abrachamczyk (trąbka) i Jerzy „Kali” Wenglarzy (perkusja). Pomimo krótkiej historii zespół koncertował na wielu scenach w Polsce. W 2022 roku zdobył wyróżnienie i nagrodę za debiut na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Wolborzu, a w maju 2023 roku na tym samym festiwalu otrzymał drugą nagrodę.

W Gliwicach artyści wystąpią z programem ,,Szemrane piosenki”. Będzie można usłyszeć międzywojenne utwory, m.in. ,,Chodź na Pragę” czy „Balladę o pannie Franciszce”, ale też autorskie piosenki utrzymane w charakterze dawnych melodii.

Kapela Góralska Beskid

To jedna z pierwszych kapel, która powstała na terenie Bielska-Białej. Muzykanci od lat związani są z Zespołem Pieśni i Tańca Beskid z tego właśnie miasta. Grają razem od ponad 30 lat, a w swojej twórczości nawiązują do muzyki Karpat, w której oprócz typowej muzyki beskidzkiej można usłyszeć także inspiracje innymi regionami gór. Zespół zjeździł całą Polskę i pół świata. Jego występy to potężna dawka pozytywnej energii!

Kapela Fakiry

Powstała w 1976 roku i dość szybko stworzyła swoisty styl, opierając się głównie na twórczości własnej. Repertuar zespołu stanowią piosenki wynikające z obserwacji rzeczywistości, śmiesznostek, przywar i uroków życia. Stylistycznie nawiązuje do muzyki folkloru miejskiego.

Kapela koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Serbii, Niemczech, Francji, Holandii, na Litwie oraz w Węgrzech. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. W jej skład wchodzą: Gabriela Krawczyńska-Tesarska (skrzypce), Marcin Ruta (akordeon), Marcin Saktura (gitara basowa), Dariusz Siwak (gitara, banjo) i Marek Doleciński (instrumenty perkusyjne).

Gliwickie Spotkania Folkowe rozpoczną się o godz. 16.00. Bilety można kupić online – na ckv.systembiletowy.pl, stacjonarnie – w kasie Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Składowej 8A). 

Więcej informacji na ckvictoria.pl i w aplikacji [GAMA]. (CKV/bb)

Kapela z instrumentami Muzycy grają na instrumentach Baner z napisami