Wielki sukces gliwickich śpiewaków

Dodano: 26.04.2021 / Sekcja:
dwa portrety laureatów od lewej: Jan Baranowski, Daniel Oktawian Piotrowski (fot. archiwa prywatne)

Jan Baranowski i Daniel Oktawian Piotrowski wygrali XIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. L. Różyckiego. Obaj są uczniami klasy wokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Gliwicach.

Gliwiccy śpiewacy zajęli ex aequo pierwsze miejsce, deklasując konkurencję, a ta była niemała. W wokalne szranki stanęło aż 80 śpiewaków i śpiewaczek z 24 szkół muzycznych z całej Polski. Gliwicka PSM im. L. Różyckiego do konkursu wystawiła bardzo mocną reprezentację. II miejsce zajął Marcin Konopacki z Gliwic ex aequo z Maciejem Strzałkowskim, uczniem PSM im. S. Moniuszki w Zabrzu. Na III lokacie znalazły się ex aequo aż cztery osoby: Kacper Godziek z gliwickiej szkoły, Zofia Bandyk z ZSM im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Gabriela Stoińska z ZPSM w Bochni oraz Patryk Wnuk z PSM im. M. Karłowicza w Katowicach. Jury przyznało także sześć wyróżnień: Bartłomiejowi Maślance i Alicji Wojnowskiej z PSM w Gliwicach, Dominice Kiolbasie z PSM w Zabrzu, Kindze Szczepańskiej z PSM im. W. Lutosławskiego w Nysie, Monice Tomasik z PSM im. L. Różyckiego w Kielcach oraz Krystianowi Wołaczańskiemu z SSM w Krośnie. Tegoroczna rywalizacja odbyła się w formie wirtualnej. Wyniki zostały ogłoszone 17 kwietnia na stronie internetowej szkoły.

Na sukces gliwickich uczestników składa się nie tylko ich niewątpliwy talent i znakomita praca pedagogów, ale przede wszystkim przekonanie, że śpiew jest radosnym elementem ich życia, przynoszącym pełną satysfakcję z tworzenia artystycznego piękna – mówi prof. Jan Ballarin, twórca i kierownik artystyczny konkursu.

Występy uczestników oceniało jury, któremu po raz kolejny przewodniczył Wiesław Ochman, wybitny śpiewak operowy o międzynarodowej renomie. Gliwicki akcent do prac jury wniosła dr hab. Ewa Biegas, sopranistka, absolwentka PSM w Gliwicach.

Poznaliśmy osiągnięcia, talenty i muzykalność młodych śpiewaczek i śpiewaków, kolejny raz możemy stwierdzić, że poziom wokalny konkursu był wysoki – mówi Wiesław Ochman.

Zasłużone sukcesy gliwickich śpiewaków to kolejne laury w ich rozpoczynającej się muzycznej karierze.

Maestro Wiesław Ochman i członkowie jury podkreślali uznaną renomę sekcji śpiewu gliwickiej szkoły muzycznej w skali kraju, a sukcesy uczniów są tego potwierdzeniem – mówi Bogusław Pietrzak, dyrektor PSM w Gliwicach.

Jan Baranowski był laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Śpiewniki domowe” w Łodzi, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamróz w Kielcach, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach. Także Daniel Oktawian Piotrowski może pochwalić się nagrodami w konkursach wokalnych: II nagrodą na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamróz w Kielcach, II nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach, III nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Bella Voce w Busku-Zdroju.

Konkurs odbył się pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. L. Różyckiego jest zaplanowana na 2023 rok w nowej siedzibie szkoły przy ul. Ziemowita.