Aktualności | Wkrótce poznamy najlepszą sztukę

Wkrótce poznamy najlepszą sztukę

fot. P. Hawałej

Wkrótce poznamy najlepszą sztukę

Opublikowane: 30.09.2022 / Sekcja: Kultura 

„Feblik” Małgorzaty Maciejewskiej, „Mama ma szorstkie ręce” Jolanty Fainstein-Pasternak i „XYZ” Krzysztofa Szekalskiego – to trzy finałowe sztuki konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Zwycięzcę poznamy 13 listopada.

Na konkurs, który organizuje Teatr Miejski w Gliwicach, nadesłano 140 utworów scenicznych. Do etapu przedfinałowego zostało zakwalifikowanych 21 sztuk. – Zgodnie uznaliśmy, że trzy teksty –  „Feblik”, „Mama ma szorstkie ręce” oraz „XYZ” – zdecydowanie wyróżniają się poziomem językowym, wyobraźnią, sprawnością warsztatową oraz siłą wykreowanej rzeczywistości – mówi Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przewodnicząca kapituły konkursowej, w której zasiadają także: Zyta  Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

Patronem nagrody dramaturgicznej jest Tadeusz Różewicz, Honorowy Obywatel Gliwic. Pisarz mieszkał w naszym mieście od 1949 do 1968 roku. To w Gliwicach powstało wiele jego utworów, z dramatem „Kartoteka” na czele. Różewicz był związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP, w którym był między innymi Wojciech Pszoniak.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej TMG.