Aktualności | Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Fot. materiały Muzeum w Gliwicach

Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Opublikowane: 10.07.2024 / Sekcja: Kultura 

Unikatowe naczynia znów wypełniły zabytkowe wnętrze Willi Caro. Muzeum w Gliwicach zaprasza na drugą odsłonę wystawy, podczas której zobaczyć można wyjątkową kolekcję fajansów europejskich.

Oprócz popularnych kufli i dzbanów z wytwórni niemieckich (Ansbach, Erfurt, Berlin, Bayreuth, Norymberga, Magdeburg) oraz wazonów i talerzy z Delft na wystawie „Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” prezentowany jest także fragment największej w Polsce kolekcji czajników i czajniczków z fajansu delikatnego. Wśród naczyń śląskich można zobaczyć z kolei niezwykle rzadkie „czarne” fajanse tułowickie oraz przedmioty z manufaktur w Glinicy, Raciborzu i we Wrocławiu.

W zabytkowych szafach i na stołach – w nieco odmiennej od pierwszej wystawy aranżacji – na zwiedzających czekają przedmioty powstałe z gliny i wypalone w ogniu, pochodzące ze zbiorów przedwojennych oraz zakupów, darów i przekazów do Muzeum po 1945 r. To prawdziwe kruche piękno o ponadtrzystuletnim rodowodzie!

Wystawa potrwa do wiosny 2025 roku. Kuratorem ekspozycji jest Patrycja Gwoździewicz – kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Więcej informacji można znaleźć na muzeum.gliwice.pl. (Muzeum/bb)