Aktualności | Zaczarowany świat operetki

Zaczarowany świat operetki

"Hrabina Marica" w reż H. Konwińskiego (archiwum GTM)

Zaczarowany świat operetki

Opublikowane: 20.09.2022 / Sekcja: Kultura 

W pierwszy weekend października w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbędzie się gala muzyczna „Zaczarowany świat operetki”. W programie największe operetkowe przeboje w wykonaniu znanych artystów.

Galę „Zaczarowany świat operetki” przygotowała Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego jako wydarzenie specjalne IV Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który obejmuje kilkanaście imprez w województwach lubelskim, mazowieckim i śląskim. Scenariuszem, reżyserią i prowadzeniem gali zajął się Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny tego festiwalu.

W programie gliwickiej gali znajdą się największe przeboje muzyki operetkowej skomponowanej przez mistrzów gatunku, takich jak: Johann Strauss, Franz Lehar, Emmerich Kalman, Paul Abraham. Zabrzmią utwory z „Zemsty nietoperza”, „Wiedeńskiej krwi”, „Hrabiny Maricy” czy „Wesołej wdówki”. Artyści zaśpiewają także kilka przebojów z musicali, których prapremiery odbyły się na deskach Operetki Śląskiej, m.in. „Człowieka z La Manchy”.

Wystąpią: Wioletta Białk (sopran), Małgorzata Długosz (sopran), Jolanta Kremer (sopran), Anita Maszczyk (sopran), Łukasz Gaj (tenor), Adam Sobierajski (tenor) oraz Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Adama Mazonia.

Organizatorzy chcą nawiązać do historii. Widowisko odbędzie się w budynku Teatru Miejskiego przy ul. Nowy Świat 55/57 – w miejscu, w którym przed laty działała Operetka Śląska. Z drugiej strony odwołają się do tradycji stołecznego Teatru ROMA, którego dyrektorem w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku był Bogusław Kaczyński, dając w nim swą pierwszą premierę, a był nią właśnie „Zaczarowany świat operetki".

Zaplanowano dwa koncerty – 1 i 2 października o godz. 18.00. Bilety dostępne są w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach i na stronie teatr.gliwice.pl.

Na galę zaprasza prezydent Gliwic, Adam Neumann.