„Zbłąkana” opera Verdiego

Dodano: 04.12.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

„La Traviata”, reż. M. Mayer (fot. materiały organizatora)

Burzliwa historia miłosna, czyli „La Traviata”, święci dziś triumfy na scenach operowych całego świata, jednak jej dziewiętnastowieczna premiera przebiegała w atmosferze skandalu. W premierze sezonu cyklu „Met Opera” widzowie kina Amok 15 grudnia zobaczą spektakl operowy w reżyserii Michaela Mayera.

W roli Violetty Valéry, czyli „tej, która zboczyła z drogi”, publiczność usłyszy dysponującą sopranem koloraturowym Dianę Damrau. Tytułowa kurtyzana jest wzorowana na powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa (syna). Operą będzie dyrygował Yannick Nézet-Séguin.

„La Traviata” jest zaliczana do najlepszych i najbardziej nowatorskich dzieł Verdiego. W dniu swojej premiery zgorszyła słuchaczy – nie byli przygotowani na dzieło, w którym pozytywną bohaterką jest dama lekkich obyczajów. „La Traviata” zdobyła jednak należne miejsce w panteonie najczęściej wystawianych oper – głównie dzięki przebojowym melodiom nuconym przez melomanów na całym świecie.

Transmisja z Metropolitan Opery w Nowym Jorku rozpocznie się 15 grudnia o godz. 18.55 w gliwickim kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Bilety w cenie 45 (ulgowe) i 50 zł (normalne) są dostępne w kasach kina i Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) oraz na stronie amok.gliwice.pl. (mm)