Aktualności | Zofia Stryjeńska. Poznaj świat księżniczki malarstwa polskiego

Zofia Stryjeńska. Poznaj świat księżniczki malarstwa polskiego

Z. Stryjeńska „Dziewczyna i myśliwy”, 1935, w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie/fot. J. Świderski

Zofia Stryjeńska. Poznaj świat księżniczki malarstwa polskiego

Opublikowane: 10.07.2024 / Sekcja: Kultura 

Pełen barw i ekspresji świat Zofii Stryjeńskiej wciąż jest na wyciągnięcie ręki – jeszcze do 18 sierpnia w gliwickiej Willi Caro można podziwiać prace artystki, zgromadzone na wystawie „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”. Dodatkowo Muzeum w Gliwicach zaprasza na dwa ostatnie oprowadzania kuratorskie po ekspozycji. Wstęp wolny.

Zofia Stryjeńska (1891–1976) była jedną z najważniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego. Jej prace – znajdujące się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie – od marca zdobią wnętrze gliwickiej Willi Caro i zachwycają odwiedzających.

Kuratorami ekspozycji są Światosław Lenartowicz z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Patrycja Gwoździewicz z Muzeum w Gliwicach. To właśnie z nimi zaplanowano dwa ostatnie spotkania towarzyszące wystawie. Pierwsze odbędzie się już w najbliższą sobotę, drugie – w dniu finisażu ekspozycji. Warto skorzystać z okazji i bliżej przyjrzeć się światu niezwykłej artystki.

  • 13 lipca | godz. 11.30 | oprowadzanie kuratorskie Patrycji Gwoździewicz
  • 18 sierpnia | godz. 11.30 | finisaż wystawy – wykład i oprowadzanie kuratorskie Światosława Lenartowicza

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na muzeum.gliwice.pl. (bb)

Plakat