Tworzenie wystaw, wykorzystanie multimediów w muzealnictwie, podstawowe zasady pracy z zabytkami – to zagadnienia, które w bieżącym roku akademickim poznają studenci wzornictwa Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.
A wszystko to w ramach projektu „Architektura i wzornictwo – kierunki przyszłości” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Realizując projekt, opracowany przez Czesława Fiołka, prodziekana Wydziału Nauk Stosowanych GWSP, uczelnia nawiązała współpracę z gliwickim Muzeum. – Zwiększa się świadomość znaczenia, jaką dla nas i naszej tożsamości ma dziedzictwo kulturowe, wzrastają nakłady nie tylko na jego ochronę, ale i promocję w ramach strategii regionalnych, co więcej – dynamicznie rozwija się infrastruktura turystyczna. To wszystko sprawia, że muzealnictwo, a także pokrewne mu kierunki, mogą stanowić atrakcyjną propozycję dla młodych ludzi planujących swoją ścieżkę kariery. Partnerstwo Muzeum i GWSP w ramach projektu unijnego jest tego najlepszym dowodem – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
W efekcie współpracy część zajęć przeznaczono na przybliżenie działalności wystawienniczej, a niektóre ze spotkań odbyły się w muzealnych oddziałach. Zajęcia ze studentami 2. i 3. roku GWSP, poświęcone wystawiennictwu, prowadził Tomasz Kokott – artysta plastyk, na co dzień związany z Muzeum w Gliwicach, gdzie odpowiada za aranżacje ekspozycji. Na zaliczenie studenci będą musieli przedstawić projekt plastyczny wystawy zawierający dokładny opis użytych materiałów. Propozycje były konsultowane i omawiane podczas ćwiczeń. Studenci mieli również za zadanie stworzyć projekt biletu na wystawę oraz przygotować koncepcję wydarzenia towarzyszącego wystawie. Projekt „Architektura i Wzornictwo – kierunki przyszłości” zakończy się 30 kwietnia 2015 r.