Aktualności | Bursztyn. Skarb Bałtyku w gliwickim Muzeum

Bursztyn. Skarb Bałtyku w gliwickim Muzeum

Bursztyn. Skarb Bałtyku w gliwickim Muzeum

Opublikowane: 04.10.2023 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Około 300 różnorodnych bursztynowych eksponatów będzie można zobaczyć na wystawie w gliwickim Muzeum. Większość wypożyczono z różnych polskich instytucji muzealnych (w tym rezydencji królewskich), kolekcji kościelnych, zbiorów uniwersyteckich, instytutów badawczych oraz kolekcji prywatnych. Wiele z nich nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności.

Otwarcie wystawy „Bursztyn. Skarb Bałtyku” nastąpi 7 października o godz. 12.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).  W ramach wernisażu zaplanowano oprowadzanie kuratorskie i wykład Roberta B. Bartkowskiego „Nieznana kolekcja bursztynowych cymeliów ze zbiorów dawnego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu do 1945 r. i jej dalsze losy" (godz. 14.00).  

Wiele z eksponatów prezentowanych będzie po raz pierwszy w historii tych dzieł i to w towarzystwie wysokiej klasy obiektów złotniczych, malarstwa, grafiki oraz innych naturaliów. – Wśród nich znajdą się m.in. pamiątki po polskich królach (klejnot sentymentalny w kształcie serca należący do Anny Jagiellonki czy bursztynowy pucharek wiązany z Zygmuntem III Wazą, nowożytne cuda bursztyniarskiego rzemiosła artystycznego z dwóch najważniejszych w tamtym czasie jego ośrodków – Gdańska oraz Królewca, obiekty archeologiczne, przyrodnicze, starodruki opowiadające o bursztynie i wiele innych eksponatów reprezentujących okres od nowożytności po czasy współczesne. Nie zabraknie oczywiście dzieł z jednej z największych muzealnych kolekcji biżuterii artystycznej w Polsce, której dysponentem jest Muzeum w Gliwicach, a także nowoczesnych prac dzisiejszych twórców bursztynników i złotników z innych wybitnych kolekcji. Fakt, że na jednej wystawie możemy zobaczyć królewskie skarby, naturalne inkluzje czy statuetkę Bursztynowego Słowika należącą do Stanisława Soyki, nie powinien nikogo dziwić – bursztyn w naszej kulturze osadzony jest mocniej, niż sądzimy. O tym też jest ta wystawa – mówi Robert B. Bartkowski, kurator ekspozycji, historyk sztuki, muzealnik, kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

Wystawa będzie prezentowana do 7 stycznia 2024 roku. Została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Gliwice, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.(ada)

Więcej informacji można znaleźć na muzeum.gliwice.pl oraz w aplikacji [GAMA].

 

grafika organizatora