Aktualności | Gliwicki AMOK najlepszy w Polsce!

Gliwicki AMOK najlepszy w Polsce!

Gliwicki AMOK najlepszy w Polsce!

Opublikowane: 12.09.2013 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Kino studyjne AMOK w Gliwicach, festiwal Filmland Polen w Niemczech oraz twórcy programu telewizyjnego TVP1 „Jedna scena" to tegoroczni laureaci nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznawanych za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji kina.

Ceremonia wręczenia nagród za dokonania z 2012 roku odbyła się 10 września wieczorem na festiwalu filmowym w Gdyni. Gośćmi specjalnymi gali byli: autor ekranizacji „Nocy i dni", reżyser Jerzy Antczak oraz jego żona, aktorka Jadwiga Barańska.
Kino to przede wszystkim twórcy filmowi: reżyserzy, scenarzyści, aktorzy, autorzy zdjęć. I to na twórcach zwykle skupia się uwaga publiczności i mediów. Ale sukces kina to nie tylko twórcy. To także osoby, które pracują na jego sukces codziennie, a są dla nas i dla twórców niewidoczni; których pasja, zaangażowanie, codzienna praca sprawia, że kino lepiej rozumiemy i kochamy – podkreśliła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.
Gliwicki AMOK zdobył nagrodę PISF w kategorii „kino". Najlepszym dyskusyjnym klubem filmowym został DKF „Zwierzyńczyk" w Zwierzyńcu. Jako „międzynarodowe wydarzenie filmowe" zwyciężyła 14. edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” w Cieszynie, natomiast w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe" doceniony został ubiegłoroczny 37. festiwal filmowy w Gdyni (oficjalna nazwa imprezy: Gdynia Film Festival).
W kategorii „promocja za granicą" nagroda PISF powędrowała do organizatorów 10. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego Filmland Polen w Niemczech. W kategorii „dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce" triumfowała firma Against Gravity, uhonorowana za dystrybucję pierwszej części filmowej trylogii „Raj" - filmu „Raj: Miłość" w reżyserii Ulricha Seidla.
W kategorii „audycja radiowa lub program telewizyjny" nagrodę odebrali twórcy programu „Jedna scena" w TVP1: Michał Chaciński, Michał Bielawski i Łukasz Borzęcki. W kategorii „krytyka filmowa" Instytut nagrodził Tadeusza Sobolewskiego i Barbarę Hollender. Ponadto nagrody wręczono w kategoriach: „portal internetowy" (laureaci: twórcy Dwutygodnika.com), „książka o tematyce filmowej" („Historia niebyła kina PRL", autor: Tadeusz Lubelski), „edukacja młodego widza" (nagrodzono projekt „Między nami autorami - www.edukacjafilmowa.pl"), „rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" (nagroda dla TPS Film Studio), „plakat filmowy" (Jerzy Czerniawski za plakat do filmu „Argentyńska lekcja").
Laureaci zostali wybrani z grona nominowanych. Tych z kolei wyłoniono spośród kandydatów zgłoszonych przez instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury.
Zachęcamy do lektury „Kina z duszą”, czyli zapisu rozmowy z Urszulą Biel (szefową gliwickiego AMOKU), przeprowadzonej pod koniec stycznia tego roku w związku z 20-leciem kina AMOK („Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 4/2013 z 24 stycznia 2013 r., s. 6, wydanie dostępne w internecie pod adresem https://gliwice.eu/sites/default/files/document/files/msi_4_2013_internet.pdf).