Aktualności | GPS – Gliwice Poznaj Spacerem!

GPS – Gliwice Poznaj Spacerem!

Fot. M. Kołton/UM w Gliwicach

GPS – Gliwice Poznaj Spacerem!

Opublikowane: 22.03.2024 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Centrum Kultury Victoria zaprasza na nowy cykl spacerów miejskich. To doskonała okazja, by wspólnie zobaczyć nasze miasto i poznać jego fascynującą historię. Pierwsza miejska wędrówka, pod przewodnictwem Kamila Iwanickiego, wyruszy już w najbliższą niedzielę, 24 marca. Gotowi?

Początek wiosny to wyśmienity czas, by włożyć wygodne buty, wyjść z domu, wybrać się na spacer po mieście i posłuchać ciekawych opowieści. Kiedy Gliwice zyskały dostęp do morza? Gdzie w centrum naszego miasta znajdował się port? W którym gliwickim parku było pierwsze kąpielisko? Ile lat w tym roku będzie obchodzić Palmiarnia? Jeśli nie znacie odpowiedzi na choć jedno z tych pytań albo chcecie dowiedzieć się więcej, to propozycja Centrum Kultury Victoria jest właśnie dla Was!

Nowy cykl zainauguruje w niedzielę „Spacer wiosennym szlakiem”, którego trasę wyznaczą woda i zielone miejsca na mapie Gliwic. Będzie okazja, by poznać interesującą i być może nieznaną przez część mieszkańców historię naszego miasta. Uczestnicy przejdą po dwóch miejskich parkach – parku Chopina i parku Chrobrego. Poszukają też śladów Dzikiej Kłodnicy. A wszystko to w towarzystwie pierwszych pojawiających się w mieście oznak wiosny!

Udział w spacerze jest bezpłatny, początek o godz. 15.00 w parku Chrobrego (wejście od ul. Akademickiej).

Miejskie wędrówki z cyklu „GPS” organizowane będą raz w miesiącu, a prowadzić będzie je Kamil Iwanicki – silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim, twórca projektów regionalnych: „Familoki”, „Gliwicka Mapa Tajemnic” i „Śląskie Stwory i Potwory”. W swojej pracy opowiada o skomplikowanym dziedzictwie kulturowym regionu. Od ponad trzech lat obiektem jego zainteresowań pozostają kolonie robotnicze, które stają się punktem wyjścia do opowieści o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków w książce „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”. Od 6 lat oprowadza po Górnym Śląsku, a w ramach projektu „Familoki” stworzył 40 autorskich spacerów po koloniach robotniczych. Brał udział w poprzednich edycjach Święta Metropolii, gdzie oprowadzał po Gliwicach. 

Więcej na ckvictoria.pl i w aplikacji [GAMA]. (bb/CKV)

Baner ze zdjęciem Kamila Iwanickiego