Aktualności | Masz apetyt na kulturę? Skorzystaj z bogatej oferty CKV

Masz apetyt na kulturę? Skorzystaj z bogatej oferty CKV

Sylwester w PreZeroArenie (fot. materiały CKV)

Masz apetyt na kulturę? Skorzystaj z bogatej oferty CKV

Opublikowane: 31.01.2024 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

Ponad 400 rozmaitych wydarzeń, w których udział wzięło 100 tysięcy uczestników – taką statystyką dla Centrum Kultury Victoria zakończył się miniony rok. Co zaplanowano na następne miesiące? 2024 rok będzie obfitował w kolejne ciekawe wydarzenia kulturalne i edukacyjne, różnorodne imprezy rozrywkowe. Do tego CKV stawia na rozwój aplikacji GAMA i nowe pomysły z cyklu #madeingliwice. Będzie w czym wybierać!

Kultura zmienia

Tak brzmi nowe hasło Victorii na 2024 rok. To nie znaczy, że towarzyszące instytucji do tej pory #BLISKO całkiem odchodzi do lamusa – centrum kultury wciąż chce być blisko ludzi, chce być jak najbardziej dostępne dla swoich odbiorców.
𝗞𝗨𝗟𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗭𝗠𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔 to idea, która pulsuje w każdej propozycji Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Pragniemy otworzyć przed Państwem drzwi do fascynującego świata sztuki, edukacji i przeżyć kulturalnych, które nie tylko rozwijają umysł, ale również inspirują do zmiany. Realizując nasz program, obserwujemy jak kultura zmienia odbiorców naszych wydarzeń, otoczenie, sposób myślenia, świadomość, relacje międzyludzkie – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor miejskiego Centrum Kultury Victoria.

Różnorodny kalendarz

Początek roku to dla ludzi Victorii intensywny czas pracy nad planami na kolejny sezon. Oferta budowana jest tak, by każdy zainteresowany znalazł w niej propozycje dla siebie. I tak miłośników klasyki z pewnością ucieszy zapowiedź zbliżających się Ostatków z ELEGANZĄ, jubileuszowej edycji Wiosny z Fryderykiem, koncertów organizowanych w ramach Otwartego Salonu Muzycznego czy Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. A może lubicie jazz? Rozbrzmiewać będzie tradycyjnie w hali modeli GZUT (Jazz w Ruinach) oraz w amfiteatrze w Sośnicy (Polish Happy Jazz). 

W połowie marca Gliwice zamienią się w słoneczną Jamajkę, gdzie króluje reggae (Winter Reggae). Latem znów rozgoszczą się u nas Ulicznicy (Festiwal Artystów Ulicy), w sobotnie wieczory muzyka rozbrzmiewać będzie w Parku Chopina (Parkowe Lato), a niedzielne wieczory spędzać będziemy wspólnie oglądając filmy pod gołym niebem (Letnie Kino Plenerowe). Rok zakończy Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy – wspólne kolędowanie, przedświąteczne zakupy i spotkania w gronie przyjaciół. 

Autorski program

To tylko kilka z bardzo wielu zaplanowanych wydarzeń. Niektóre odbywają się w Gliwicach od wielu lat, a Victoria współpracuje z ich dotychczasowymi organizatorami. Miejska instytucja kultury nieustannie pracuje także nad autorskim programem, a w nim na dobre zagościły: Podwórko (impreza z okazji Dnia Dziecka), Show Off Fest (koncerty na pożegnanie wakacji) i Prywatki w Bojkowie (zabawy taneczne w retro stylu). 

Świetnym przykładem autorskiej imprezy jest także True Tone Festival – przed nami trzecia edycja wydarzenia, o którym słychać już w muzycznym świecie poza granicami Gliwic. Miniona edycja przyciągnęła do naszego miasta gości z Opola, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Siłą tego wydarzenia jest twórczość artystów nowego pokolenia, którzy porywają publiczność swoją charyzmą sceniczną. 

True Tone Festival w tym roku wystartuje 24 maja, finał zaplanowaliśmy na 1 czerwca. Na koncertach spotkamy się w Ruinach Teatru Victoria i na Scenie Bojków. 11 koncertów w 6 dni! Pojawi się kilka nowości, ale o tym już wkrótce. Zapiszcie sobie daty i do zobaczenia – zaprasza Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora CKV ds. programowych. Program True Tone Festiwal już jest dopięty i za chwilę będą ogłaszani tegoroczni artyści. 

Victoria nieustannie poleca także program Kina Amok, które włączone zostało w jej struktury organizacyjne, oraz Stacji Artystycznej Rynek, która zaprasza na warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania autorskie, kameralne koncerty.

Cała GAMA możliwości

Wiosną minie pierwszy rok działania Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności, która z każdym miesiącem zyskuje kolejnych użytkowników. To stale aktualizowany zbiór wydarzeń z Gliwic, przewodnik po mieście, narzędzie, które pomaga organizatorom imprez w promocji swoich eventów. Wiele funkcji w jednej aplikacji, którą każdy z nas może zupełnie za darmo pobrać na swój telefon z popularnego sklepu (Google Play i AppStore – należy wpisać „GAMA Gliwice”). 

GAMA odnotowała już ponad 6 tysięcy pobrań, a podczas niespełna roku wprowadzono do niej blisko 2 tysiące wydarzeń! Jak zapowiada Victoria, w przypadku aplikacji nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i cały czas pracuje nad wprowadzeniem kolejnych funkcjonalności.

#madeingliwice

W najbliższych miesiącach Centrum Kultury Victoria planuje również rozwijać działania spod znaku „Made in Gliwice”, których założeniem jest promocja lokalnych artystów, projektów i miejsc otwartych na kulturę. Służą do tego podcasty, audycje radiowe, artykuły ukazujące się w prasie i lokalnych mediach. W minionym roku Victoria stworzyła i rozbudowała bazę gliwickich twórców, w której znajdują się wizytówki ponad 30 artystów. Pojawiły się także gadżety dla miłośników Gliwic (emaliowane kubki, zimowe czapki, świetne termosy, itd.), dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Centrum Przesiadkowym. 

Rozbudziliśmy Wasz apetyt na kulturę? Po więcej informacji o bieżących wydarzeniach i projektach zapraszamy na stronę internetową Centrum Kultury Victoria. (CKV) 

Zdjęcie z koncertu Zdjęcie z koncertu z parku Zdjęcie ze spektaklu w parku Zdjęcie występów w Ruinach Teatru Zdjęcie koncertu bachowskiego Prywatka w Bojkowie Zdjęcie plenerowego seansu filmowego Sylwester w Arenie Zdjęcie jarmarku na Rynku Show Off Fest - koncert