Aktualności | Ta niedziela należeć będzie do seniorów!

Ta niedziela należeć będzie do seniorów!

fot. M. Buksa/archiwum UM w Gliwicach

Ta niedziela należeć będzie do seniorów!

Opublikowane: 01.09.2023 / Sekcja: Miasto  Kultura 

X Rodzinny Piknik Seniora, w nowej, najbardziej jak to możliwe rozbudowanej formule, już w najbliższą niedzielę, 3 września. Aleją Przyjaźni przejdzie barwny korowód, a park Chopina wypełni się masą atrakcji dla całych rodzin. To będzie dzień pełen doskonałej zabawy! Gotowi?

X Rodzinny Piknik Seniora zaskakuje różnorodnością propozycji oraz atrakcji, nie tylko dla seniorów, ale dla wszystkich, niezależnie od wieku. Tego dnia gliwicki park Chopina będzie najprawdopodobniej najpogodniejszym i najbardziej kolorowym miejscem w mieście. Co przygotowali organizatorzy? 

Uroczysty przemarsz seniorów

Na początek – tradycyjna, barwna i pełna pozytywnej energii parada, która przejdzie aleją Przyjaźni prosto do parku Chopina. Zbiórkę zaplanowano na godz. 13.30 przy Domu Tekstylnym Weichmanna (ul. Zwycięstwa 37). Korowód, w towarzystwie Orkiestry Dętej z Ostropy, ruszy o godz. 13.50 – będzie radośnie i kolorowo, szczególnie że przemarsz ubarwią gliwickie mażoretki „Pantery”.

5 stref tematycznych, 60 stanowisk i… zabawa na całego!

Tutaj z pewnością nudy nie będzie! Od godz. 14.00 do 19.00 park Chopina wypełni masa atrakcji. Punktem centralnym będzie scena, na której zaprezentują się gliwickie przedszkolaki, młodzież wraz z zespołami artystycznymi oraz uzdolnieni seniorzy. Do wspólnego śpiewania i tańca uczestników imprezy porwą zespoły: Happy Jędrowski Show, Alpina Show oraz Metrum, a dla najbardziej roztańczonych stanie – jak zwykle – parkiet taneczny. Tego dnia trudno będzie usiedzieć w miejscu!

Różnorodnych atrakcji będzie można szukać też na specjalnie przygotowanych stoiskach. W tym roku na terenie parku Chopina stanie ich aż… 60 w 5 strefach tematycznych.

  • Strefa Kultury i Edukacji z animacjami i licznymi konkursami. Znajdziecie tu ciekawe zajęcia organizowane m.in. przez Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej, Miejską Bibliotekę Publiczną czy Fundację Różyczka. Młodzieżowa Rada Miasta przeprowadzi quiz w formie koła fortuny, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zaprosi na warsztaty architektoniczne, podczas których pod okiem specjalistów będzie można stworzyć wyjątkowy domek, a Teatr Miejski zaprezentuje niezwykłe rekwizyty i kostiumy. Co więcej, w namiocie gliwickiego teatru znani aktorzy przeczytają wiersze seniorów! Na stoiskach szkolnych będzie można sprawdzić, jak działają roboty edukacyjne lub przeprowadzić doświadczenia naukowe. Coś dla siebie znajdą też fani klocków, gier planszowych, tworzenia biżuterii czy malowania toreb.
  • Strefa Seniora skupi członków Klubów Seniora, przedstawicieli dzielnic i miejskich instytucji. To tu będzie można porozmawiać z fachowcami w wielu dziedzinach oraz uzyskać ważne informacje – począwszy od oferty kulturalnej, a skończywszy na ubezpieczeniowej czy możliwościach otrzymania pomocy finansowej – czyli wszystko to, o co senior chciałby zapytać, w jednej strefie. Ale nie tylko! Nie zabraknie oczywiście zabawy – warsztaty artystyczne zorganizują Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach i Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliwicach, Rada Seniorów Miasta Gliwice przeprowadzi quiz wiedzy o mieście, a GSU Stowarzyszenie – quiz wiedzy ubezpieczeniowej, w którym do wygrania będą nagrody.
  • Strefa Technologii i Innowacji, a w niej m.in.: strefa bezpieczeństwa ruchu drogowego i symulatory z zakresu ruchu drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu w Katowicach, pokaz wozu strażackiego (w godz. 15.00–19.00), prezentacja sprzętu i wyposażenia policyjnego, mobilny punkt monitoringu wraz z centrum sterowania Śląskiej Sieci Metropolitalnej, warsztaty radiowe, podczas których Klub Sportów Łączności pomoże przetestować łączność w amatorskiej radiostacji, a także prezentacja maszyny do napełniania worków piaskiem, która używana jest podczas akcji przeciwpowodziowych przez Centrum Ratownictwa Gliwice.
  • Strefa Aktywności, czyli gry, zabawy ruchowe, warsztaty taneczno-akrobatyczne i konkursy, a do tego pokaz szermierki zorganizowany przez sekcję szermierczą Piasta Gliwice.
  • Strefa Zdrowia i Urody – to tutaj czekać będą lekarze specjaliści, dietetycy i fizjoterapeuci ze Szpitala Miejskiego nr 4. Będzie okazja, by porozmawiać o profilaktyce zdrowia, a także sprawdzić poziom glukozy i ciśnienia krwi. Bezpłatną mammografię dla kobiet w wieku 50–69 lat, która przysługuje co 2 lata, umożliwi natomiast gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii. Tu będzie można też skonsultować się z onkologiem lub wziąć udział w warsztatach tematycznych – dietetycznych albo perukarskich – i zajęciach jogi. Co jeszcze? Porady z zakresu kosmetologii i stomatologii, gimnastyka dla seniorów, diagnostyka audiologiczna, kącik malucha z atrakcjami, takimi jak m.in. plecenie warkoczyków, konkursy o tematyce zdrowotnej, zabawa zręcznościowa dla dzieci pt. „Karmienie królika” – to tylko niektóre propozycje z bogatej oferty strefy. Warto przyjść, przekonać się, co jeszcze przygotowano, a przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie!

Podczas pikniku na złaknionych czekać będzie strefa Chill & Gastro z miejscem na relaks i szeroką ofertą stoisk gastronomicznych. Najmłodszych z pewnością zachwyci latająca wata cukrowa, a spragnieni będą mogli napić się „Gliwickiej z głębin” przy specjalnym stoisku PWiK.

Organizatorem gliwickiego Rodzinnego Pikniku Seniora jest Miasto Gliwice, a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Plakat promujący Piknik Seniora Metrum Alpina Show Happy Jędrowski